Polskie Radio

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Wystartował trzeci etap

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:04
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania ostatniej przed finałami rundy zmagań.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/HiTecherZ

- Pianiści staną przed wyzwaniem zagrania pełnego recitalu - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener. - Mówimy zatem w tym momencie o pełnowartościowym koncercie - wskazał.

Czytaj także:
 Bruce (Xiaoyu) Liu 1200.jpg
Co słychać w trzecim etapie?

- W programie trzeciego etapu konkursu mamy prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki, jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina. Są to przede wszystkim mazurki i jego największe formy, czyli sonaty - wyjaśnił Artur Szklener. 

Posłuchaj
00:51 11344536_1.mp3 Rozpoczyna się trzeci etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Materiał Agaty Woźniak (IAR)

Uczestnicy 

Jako pierwszy przed jurorami i publicznością zaprezentuje się Szymon Nehring, który po raz drugi bierze udział w konkursie. Jak przyznał, tym razem ma inne podejście do muzyki Chopina. 

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
Zobacz SERWIS SPECJALNY poświęcony Konkursowi Chopinowskiemu

- Zdecydowałem się na udział, ponieważ przekonałem się bardzo do muzyki Chopina. Szczerze mówiąc, jak poprzednio grałem w konkursie, nie czułem tej muzyki - tego ciepła, które jest w tej muzyce - mówił. 

Posłuchaj
00:28 11344523_2.mp3 Szymon Nehring o swoim udziale w konkursie. (IAR)

Piotr Alexewicz na przesłuchanie trzeciego etapu wybrał cykl preludiów Chopina. Jak tłumaczył - w tych utworach jest "wszystko - każda emocja, każde uczucie, które człowiek może przeżyć". - To jest coś niezwykłego - zapewniał. 

Posłuchaj
00:25 11344523_3.mp3 Piotr Alexewicz o cyklu preludiów Chopina. (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
Fryderyk Chopin grafika kolor 1200.jpg
Chopin popularny

Konkurs Chopinowski

Wśród Polaków zakwalifikowanych do trzeciego etapu znaleźli się też: Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy pięciu pianistów z Japonii, trójkę z Włoch, dwóch z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej. 

konkurs chopinowski 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Nazwiska finalistów poznamy w sobotę 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program 2 Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 

Sponsorzy XVIII Konkursu Chopinowskiego  

jbt/rk

Czytaj także

Jerzy Żurawlew. To on stworzył Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:50
Choć muzyka Chopina była obecna w domu Żurawlewów od zawsze, to mały Jurek zakochał się w niej dopiero, gdy otrzymał od starszego brata płytę gramofonową z mistrzowskim wykonaniem Poloneza A-dur. Jak wspominał, ze wzruszenia nie mógł spać przez kilka nocy. Ten dziecięcy zachwyt nie opuścił go do końca życia i zaowocował jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szklener o Konkursie Chopinowskim: poziom jest niezwykle wysoki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:00
9 Polaków, 8 Japończyków, 7 Chińczyków i 5 Włochów, a poza tym reprezentanci Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Łotwy - łącznie 45 osób przeszło do drugiego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Jurorzy zdecydowali się zakwalifikować aż o 5 osób więcej niż wynosi sugestia regulaminowa - mówił dyrektor NIFC, dr Artur Szklener.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Prof. Gmys o nagrodzie specjalnej PR

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:00
- Polskie Radio wręczy niezwykle prestiżową nagrodę. Będzie to nagroda dodatkowa. Jest ona przyznawana za najlepsze wykonanie mazurków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "Zwycięstwo wywraca życie do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 17:30
45 najzdolniejszych pianistów na świecie zakwalifikowało się do drugiego etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wśród nich aż 9 Polaków - m.in. Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz oraz Viet Trung Nguyen, którzy recitale mają już za sobą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Iwaneczko: twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:20
- Jako młodemu człowiekowi trochę topornie szło mi granie na fortepianie, który jest moim głównym instrumentem - mówi wokalista Krzysztof Iwaneczko. - Jednak muszę przyznać, że twórczość Fryderyka Chopina zawsze mnie ratowała - dodaje i przyznaje, że dziś chętnie rozpoczyna dzień od słuchania koncertów XVIII Konkursu Chopinowskiego. 
rozwiń zwiń