Płyta tygodnia: Komety "Luminal"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:00
Najnowszy album zespołu Komety, to Czwórkowa płyta tygodnia! Krążki do zdobycia na naszej antenie!

Album "Luminal" zebrał garść pozytywnych recenzji. Płyta nie usypia! Jak pisze Jacek Świąder, dziennikarz Polskiego Radia "To porządnie napisana i zagrana płyta (...). Tematy się zmieniają, postaci się tasują, są nowe konfiguracje, ale bohaterzy wciąż ci sami: muzycznie rock and roll, punk rock, bigbit, rockabilly, piosenka. Tekstowo - dojrzewanie, samotność, niespełnienie, duszna Warszawa, ucieczka, podróż. Mimo wszystko nikt w Polsce nie robi tego lepiej".

Komety są obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej identyfikowalnych, krajowych zespołów alternatywnych, a zarazem kontynuacją działającej w latach 1994-2003 Partii. Znajduje to odbicie nie tylko w podejściu do artystycznej twórczości ale także aktualnym składzie grupy, w którym po zmianach personalnych ponownie spotkali się muzycy znani z Partii.

Podobnie jak ich poprzedniczka, Komety stworzyły swój własny styl muzyczno-słowny, będący współczesnym spojrzeniem na początki rock’n’rolla, któremu odpowiedzialny za repertuar lider dodaje blasku dzięki przebojowym kompozycjom, dbałości o nowoczesne brzmienie i specyficzne spojrzeniu na rzeczywistość odbijającą się w tekstach grupy. Zaowocowało to uznaniem Lesława za jednego z najważniejszych songwriterów przełomu wieków przez pismo literackie „Lampa”  oraz dwukrotnym zgłoszeniem do Paszportów Polityki…

Muzycy dowodzeni przez Lesława dowiedli nie raz, że Komety są godnym kontynuatorem misji, jaką zapoczątkowała swoją muzyczną rewoltą kultowa Partia, do dzisiaj stawiana za wzór przekraczania stylistycznych granic i łamania skostniałych, muzycznych schematów. Fascynacja rock’n’rollową tradycją jest dla Komet pożywką, dzięki której pękają kolejne bariery stylów, a każdy następny album do chwili premiery jest intrygującą tajemnicą. Jej odsłonięcie jest zawsze dla słuchacza nie mniej intrygującym doznaniem. Muzycy jeszcze nigdy nie zawiedli swoich fanów i także tym razem zapowiadają muzyczna ucztę.

– Nie chcemy stać w miejscu i do końca życia nagrywać różnych wersji tej samej płyty – deklarował lider warszawskich Komet, kiedy dwa lata po rewelacyjnym debiucie z 2003 roku zespół zapowiadał swój kolejny album. Wydana wówczas płyta „Via Ardiente” przysporzyła Kometom rzeszę nowych fanów w Polsce i zagranicą, a w oczach muzycznych ekspertów wywindowała grupę do rangi jednego z najbardziej wartościowych i intrygujących zjawisk na polskiej scenie rock’n’rollowej.

Nie bez powodów także Komety są jednym z nielicznych polskich zespołów, którym udało się zaistnieć zagranicą czego dowodem jest album "Story Of Komety" wydany w Meksyku oraz niezliczona ilość nagrań dostępnych na składankach w najdalszych zakątkach globu od Japonii, USA po Europę.

Choć przez niemal dekadę działalności Komety dorobiły się sześciu albumów to deklaracje Lesława są niezmiennie aktualne, a każda z płyt stanowi odrębną wartość i kolejny krok w pochodzie do serc fanów i krytyków muzycznych.

– Integralnym elementem twórczości Partii i Komet była zawsze obsesyjna fascynacja popkulturą, szczególnie tą z lat 50. i 60., ale z perspektywy warszawskiej ulicy. Jednak największym źródłem inspiracji jest popkultura polska – ten głos Lesława nadal brzmi głośno, a najnowszy album Komet zatytułowany „Luminal” będzie tego najlepszym dowodem.


KaW/materiały prasowe

Czytaj także

Habakuk w Czwórce! Zobacz koncert! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 15:57
W tym roku panowie świętują 21. rocznicę swojej działalności, a fanom postanowili z tej okazji sprezentować nową płytę. Zagrali też specjalny koncert w czwórkowym "Ministerstwie Dźwięku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Rojek: Nic nie wchodzi mi tak łatwo do głowy jak nazwy zespołów (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 13:55
Dyrektor artystyczny Off Festivalu opowiedział w Czwórce o kryteriach doboru artystów na katowickim święcie muzyki niezależnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna bomba prosto ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 13:27
MaxFloRec czyli muzyczny kolektyw pod przewodnictwem Rahima wypuścił urodzinowy kawałek o tytule „SI”.
rozwiń zwiń