Płyta U2 z cegieł muru berlińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 16:53
Dziś (1 grudnia) polska premiera filmu "From The Sky Down", opowiadającego historię albumu "Achtung Baby". Przypominamy klika szczegółów związanych z tą płytą.
Audio

- To był moment przełomowy ponieważ U2 byli wtedy na zakręcie, w związku z komercyjnym niepowodzeniem krążka "Rattle and Hum", opowiadającego o Ameryce – mówił w Czwórce Jacek Cieślak, muzyczny dziennikarz gazety "Rzeczpospolita". Bono postanowił wtedy, iż zespół musi się zmienić. Nowej inspiracji muzykowi dostarczyły przemiany polityczne w Europie Wschodniej i upadek muru berlińskiego, który stał się tematem wydanej w 1991 roku płyty "Achtung Baby".

Świętująca w tym roku swoje dwudziestolecie istnienia album był nagrywana w niemieckim studiu Hanza Ton, którego budynek, dawniej służył niemieckim żołnierzom SS za kasyno. Swoją cegiełkę do klimatu krążka dorzuciła melancholia gitarzysty The Edge’a, który przeżywał w tym czasie rozwód ze swoją żoną. Niesiona mocą singli "The Fly" i "One" płyta szybko stała się jedną z najlepiej sprzedających się w Europie i napędziła tłumy fanów podczas sławnej trasy U2 zatytułowanej "Zoo Tv".

- To było spektakularne widowisko z użyciem telebimów. Bono, który na scenie występował jako "MacPhisto", czyli symbol komercjalizującego się świata, podczas koncertów wydzwaniał do najważniejszych polityków do Białego Domu – mówił w rozmowie z Eweliną Grygiel, Jacek Cieślak.

Więcej na temat U2 i przełomowego krążka, którego historię przypomina dokument "From The Sky Down" wchodzący do polskich kin 1 grudnia, w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

30 najlepszych piosenek U2

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:00
Piotr Metz w porannym "Zapraszamy do Trójki" prezentował historie piosenek najpopularniejszej irlandzkiej grupy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkusista U2 zagra w filmie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 07:00
Larry Mullen jr pozazdrościł bębniarzowi Metalliki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane nagrania z "Achtung Baby" U2 ujrzą światło dzienne

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 14:00
Stanie się to już 28 października, gdy na rynku pojawi się jubileuszowe wydanie opublikowanego przed dwudziestu laty albumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Producent U2: praca nad "Achtung Baby" była depresyjna

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 23:00
Mark "Flood" Ellis - jeden z najwybitniejszych współczesnych producentów muzycznych - opowiada Piotrowi Metzowi, jak powstawały legendarne nagrania U2 oraz Depeche Mode.
rozwiń zwiń