Nakładki na klamki, respiratory, przyłbice - nauka w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:29
Powstaje coraz więcej projektów, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem. Właśnie ten cel przyświecał m.in. producentom nakładek na klamki, które każdy z nas może wydrukować na drukarce 3D.
Audio
  • Technologia 3D - pomoże w walce z koronawirusem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: SeventyFour/Shutterstock.com

koronawirus bakterie żel antybakteryjny mycie rąk 1200.jpg
DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty - jak to zrobić?

Koronawirus utrzymywać się może na powierzchniach w naszych otoczeniu przez wiele godzin, więc nie wszystko jesteśmy w stanie skutecznie zdezynfekować. Projekt bezdotykowych klamek to już kolejny przykład potencjału drukarek 3D, których możliwości wykorzystywała dotychczas głównie garstka profesjonalistów i zapaleńców. - Koronawirus "przeżywa" na tekturze czy zwykłym papierze do 24 godzin, ale na plastiku czy metalu nawet do 3 dni. Dlatego na całym świecie podejmowane są próby zminimalizowania interakcji ludzi z takimi przedmiotami - tłumaczył dr Andrzej Sobczak, ekspert z zakresu robonomiki ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Według projektu polskiego start-upu bezdotykowe klamki składałyby się z dwóch części, skręcanych za pomocą śrubek. Całość nakładamy na zwykłą klamkę. - Projekt udostępniony jest nieodpłatnie w internecie - mówił ekspert. Uchwyt możemy zamontować na każdej klamce w każdym pomieszczeniu. - Koszt wyprodukowania takich klamek jest niewielki, a czas, jaki to zajmuje, to tylko kilkanaście minut - mówił dr Andrzej Sobczak.

ZOBACZ TAKŻE Życie w Chinach wraca na dawny tor >>>

Ale to nie jedyny projekt, który ma pomóc w walce z koronawirusem. Politechnika Śląska w Gliwicach rozpoczęła produkcję przyłbic dla lekarzy. - Projekt respirator można za darmo pobrać z internetu i wydrukować w 3D. To spektakularne przykłady - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 8.15

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mimesis, czyli protezy bioniczne. Licealiści budują sztuczną rękę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:53
Stołeczni licealiści stworzyli projekt Mimesis. Stosując najnowszą technologię, chcą zbudować protezę bioniczną dłoni i przedramienia. - Lubimy wyzwania - mówili w Czwórce Kinga Leśniewska, Jan Wojciechowski, Antoni Popecki, Jakub Szczepaniak.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberoprzestępczość. Jak nie dać się okraść?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:23
Panująca epidemia koronawirusa zaczyna być wykorzystywana przez cyberprzestępców. Fałszywe wiadomości, wraz z linkami, możemy otrzymać m.in. poprzez pocztę elektroniczną, smsy, telefon, bądź w serwisach społecznościowych.
rozwiń zwiń