Cyberoprzestępczość. Jak nie dać się okraść?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:23
Panująca epidemia koronawirusa zaczyna być wykorzystywana przez cyberprzestępców. Fałszywe wiadomości, wraz z linkami, możemy otrzymać m.in. poprzez pocztę elektroniczną, smsy, telefon, bądź w serwisach społecznościowych.
Audio
  • Jak nie dać się oszukać - uwaga na fałszywe smsy i maile (Pierwsze słyszę/Czwóka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

dane laptop komputer informacje 1200.jpg
Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

Sprawdzanie źródeł wiadomości, które otrzymujemy, rozwaga i klikanie tylko w znane nam strony - to podstawa, by uchronić nasze dane i środki finansowe. Jak przekonywał reporter Czwórki Mateusz Kulik, wyłudzenia metodą "na koronawirusa" stają się coraz bardziej popularne wśród przestępców internetowych. - Hakerzy próbują nas oszukać także za pośrednictwem fikcyjnych stron internetowych, które do złudzenia przypominają te prawdziwe - mówił adwokat Marcin Zadrożny z ODO24. - Próbują wyłudzić od nas nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.

ZOBACZ TAKŻE Koronawirus 2020. Dlaczego benzyna tanieje? >>>

I tłumaczył, jak najczęściej przebiega takie wyłudzenie. - Klikamy w zwykły z pozoru link i w ten sposób otwieramy hakerom drogę do naszego komputera. W przypadku pracy zdalnej są to często komputery służbowe czy smartfony - mówił ekspert. A jak przekonywał Maciej Gajewski ze Spidersweb, cyberprzestępcy wyłudzają w ten sposób m.in. hasła do naszych kont bankowych. - Otrzymujemy informację, że potrzebne są nasze dane, informację o blokadzie środków, albo po prostu newsa, że powstał lek bądź szczepionka na koronawirusa, albo jakiś wyjątkowy sposób, jak sobie radzić z chorobą. Klikamy, a wówczas w tle na naszym komputerze zaczyna działać złośliwe oprogramowanie, które przechwytuje to, co hakerzy chcą uzyskać - mówił rozmówca Mateusza Kulika.

Dlatego warto zwrócić uwagę szczególnie na emaile, czy smsy od banków czy innych instytucji finansowych, dotyczące np. zatrzymania naszych środków, informacje m.in. o dietach, szczepionkach bądź lekach, zachęcające do zalogowania się przez bank.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 8.35

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projektant gier - zawód dla ludzi z pasją

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 11:23
Nie od dziś wiadomo, że kierunki studiów powinny rozwijać użyteczną i praktyczną stronę edukacji. Nowe technologie łączą się już z niemal każdą dziedziną wiedzy. Czy wiemy jak z nich korzystać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farbujemy, rozjaśniamy - a ryzyko rośnie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 10:32
Najnowsze, amerykańskie badania wykazują, że rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które regularnie farbują włosy. W grupie szczególnego ryzyka są panie ciemnoskóre. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada emisja CO2, ale nie ma się z czego cieszyć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:06
Pandemia koronawirusa obniżyła globalną emisję CO2. Eksperci prognozują jednak, że nie będzie to trend długotrwały, na dodatek powiększy on problem klimatyczny.
rozwiń zwiń