Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym trwa 120 minut. W części dotyczącej rozumienia ze słuchu najważniejsza jest koncentracja. Nie panikujmy, tylko czytajmy polecenia ze zrozumieniem. Zadanie ułatwia fakt, że napisane będą po polsku, poza tym każdy z tekstów usłyszymy aż dwukrotnie. ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z angielskiego - jak czytać teksty ze zrozumieniem? >>>

- Przeczytanie polecenia to połowa sukcesu - przekonywała Magda Drzewiecka nauczycielka języka angielskiego. - Mamy na to sporo czasu, a dzięki temu będziemy już wiedzieć, czego się spodziewać.

Pierwsze z zadań dotyczyć będzie odpowiedzi typu "prawda/fałsz". - Ważne, by tu opierać się na treści tekstu, który słyszymy, a nie na własnej wiedzy czy doświadczeniach - tłumaczyła ekspert w rozmowie z Adrianną Janiszewską. Kolejne zadanie to dopasowanie właściwe stwierdzenie do każdej z wypowiedzi. - W tym przypadku już polecenie pokaże nam czego dotyczyć będzie treść zdań. Pamiętajmy też, że najczęściej jedno z nich nie pasuje, niech nas to nie zmyli - mówiła Magdalena Drzewiecka. - W trakcie słuchania warto podkreślić kluczowe momenty, potem pomoże nam to rozwiązać zadanie.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - zadania na dowodzenie >>>

Kolejnym wyzwaniem będzie znalezienie właściwej odpowiedzi spośród możliwości A, B, C, D. - W tym przypadku ważne jest, by wysłuchać treści tekstu do końca. Właściwa odpowiedź z reguły zawarta jest dopiero tam  - mówiła ekspert.

Przed tą częścią egzaminu maturalnego warto powtórzyć sobie niektóre słowa, przydadzą nam się m.in. "explain", "advice", czy "suggest". - Chodzi o to, byśmy potrafili rozpoznać, jaki cel będzie miał dany tekst: na przykład informacyjny, poradnikowy czy reklamowy - dodała Magdalena Drzewiecka.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z matematyki - statystyka się przyda >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Powtarzamy biologię: jak działa ewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 12:48
Biologia nie jest przedmiotem obowiązkowym na tegorocznej maturze, ale często wybierana jest przez abiturientów. Dlatego Czwórka w ramach powtórki do matury postanowiła przyjrzeć się jednemu z jej działów - ewolucjonizmowi.
rozwiń zwiń