Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 12:00
To świetni lotnicy. Jerzyki mogą przebywać w powietrzu, nie lądując, nawet kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Osiągają prędkość nawet do 200 km/h, więc ogromne dystanse nie stanowią dla nich problemu. Potrafią też wznieść się na wysokość ponad 2 km.
Jerzyk w locie  zdjęcie ilustracyjne
Jerzyk w locie – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dilomski

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

To niewielki ptak, który całe życie spędza w locie i wszystko potrafi w tym czasie zrobić: je, pije, śpi, prowadzi wszystkie czynności życiowe. - A także poluje na owady, przechowuje pokarm w specjalnym wolu i potem karmi nim młode - mówiła Magda Dziadosz z Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

Nie zobaczymy jerzyka na drzewach, czy krzewach. Jak podkreślała ekspert, jedyny moment, w którym jerzyk na chwilę przysiada to czas, gdy karmi młode, i w tym celu zatrzymuje się w gnieździe. - Niegdyś jerzyki zamieszkiwały lasy, dziś potkać je można głównie w miastach, gdzie znajdują dogodne miejsca do gniazdowania, przede wszystkim są to budynki - mówiła Magda Dziadosz.

Posłuchaj
05:47 2020_06_26-07-24-47_CZWÓRKA NDT.mp3 Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

To ptaki wędrowne, które każdego roku pokonują trasę aż do krajów w południowej części Afryki. Gdy przestajemy słyszeć ich śpiew - oznacza to, że nadchodzi jesień. Do kraju wracają w maju.

Czytaj także:

Jerzyka łatwo pomylić można z jaskółką, choć jest on od niej troszkę większy. Choć gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, jak przekonywała rozmówczyni Anny Hardej, w polskich miastach zaczyna mieć "problemy mieszkaniowe". - Zakładają gniazda w szczelinach budynków, a ludzie, remontując te budynki, nie zwracają na nie uwagi. Gniazda jerzyków są więc zamurowywane, a przecież to nasi skrzydlaci sąsiedzi - tłumaczyła Magda Dziadosz. Ptaki te żyją w stadach. - Lubią towarzystwo, czują się wtedy bezpieczniej - mówiła Magda Dziadosz. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.17

kd/kul

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowiki - mali, rdzawi i szarzy śpiewacy. Który śpiewa lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:58
Jeśli chcemy tropić słowiki, to najlepiej robić to w maju. Samczyki przylatują z Afryki i swym trelem wabią samiczki. A ich śpiew jest nie do podrobienia. 
rozwiń zwiń