Czy uroda pomaga w życiu? Ładnemu łatwiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:19
Podobno w życiu działa tzw. efekt aureoli - przypisuje nam się różne cechy na podstawie wyglądu. Atrakcyjni fizycznie punktują na starcie. 
Polki coraz odważniej podchodzą do makijażowych trendów.
Polki coraz odważniej podchodzą do makijażowych trendów.Foto: Subbotina Anna/Shutterstock.com
haker free 100.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

- Atrakcyjnym jest łatwiej w życiu, chyba nie mówię tu nic odkrywczego, bo wszyscy sobie z tego zdajemy sprawę, podskórnie to czujemy - mówi Jarosław Świątek, psycholog ze Szkoły Inteligencji Emocjonalnej. - Odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest, leży w czeluściach naszego mózgu - dodaje. 


Posłuchaj
16:44 czwórka czat czwórki 10.09.2020 uroda.mp3 Czy ładnym w życiu łatwiej? - na to pytanie odpowiadają goście Piotra Firana - youtuberka Anna Szlęzak i Jarosław Świątek, psycholog (Czat Czwórki/Czwórka)

 


Jarosław Świątek tłumaczy, że w relacjach damsko-męskich działa głęboka potrzeba zdobywania partnerów i wiązania się z tymi partnerami. Ta potrzeba powoduje, że wystrzeliwana jest dopamina do naszych płatów czołowych, czyli "centrum dowodzenia" naszego mózgu. Ta dopamina powoduje, że zaczynamy czuć się przyjemnie, a źródłem tego uczucia, jego powodem bywa osoba, na którą patrzymy. - Taką osobę zaczynamy oceniać w sposób bardziej korzystny. Na podstawie jednej cechy związanej z wyglądem fizycznym zaczynamy dopisywać, tworzyć pozostałe - wyjaśnia. - Niestety później, gdy efekt aureoli przestanie działać, możemy przeżyć bolesne rozczarowanie - dodaje. 

Wygląd w mediach społecznościowych

Ekspert zauważa też, że dziś media społecznościowe potęgują presję bycia pięknym, sprzyjają autoprezentacji. - To wygląd tworzy pierwsze wrażenie, działa natychmiast. Dążymy do akceptacji na każdej płaszczyźnie - zaznacza.

Anna Szlęzak, youtuberka, dodaje, że przeprowadzono już liczne badania i napisano dużo artykułów na temat atrakcyjności fizycznej, która "pomaga" nam podczas rozmów o pracę czy egzaminów. Zwraca jednak uwagę, że jeśli chodzi o sytuacje damsko-męskie to sprawa tu się komplikuje, bo nie jest już takie oczywiste, że ładni mają łatwiej. 

Ładni w relacjach damsko-męskich

- Osoby atrakcyjne fizycznie mają większe powodzenie, wzbudzają większe zainteresowanie, częściej są podrywane, zagadywane, ale niekoniecznie się to przekłada na szczęśliwe związki i szczęście w miłości - mówi Anna Szlęzak. - Kobieca uroda bardzo często przyciąga mężczyzn pewnych siebie, takich, którzy odważą się podejść do tej kobiety. Wśród nich są niestety podrywacze, którzy nie zawsze mają czyste intencje, a piękną kobietą traktują jak trofeum do zdobycia - dodaje.

Youtuberka zwraca uwagę również na inny problem: osoby ładne wielokrotnie muszą udowadniać, że prezentują sobą coś więcej niż ładny wygląd i piękną buzię. - Klątwa stereotypu "ładna i głupia" cały czas gdzieś funkcjonuje - zauważa. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Anna Szlęzak (autorka kanału na YouTube), Jarosław Świątek (psycholog ze Szkoły Inteligencji Emocjonalnej)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 15.07

pj

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dysmorfofobia. Dlaczego boimy się brzydoty?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 18:00
Życie człowieka w XXI wieku przebiega równolegle w trzech wymiarach. Realnym, gdzie jesteśmy, jacy jesteśmy, wyobrażonym, gdzie możemy być lepszą wersją siebie, i wirtualnym, w którym prawie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Dotyczy to zwłaszcza wyglądu zewnętrznego i przyczynia się do dysmorfofobii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Dobrych Wiadomości. "Warto je czytać!"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:21
Trzęsienia ziemi, tsunami, wypadki, kolizje, katastrofy i tragedie - takimi newsami jesteśmy bombardowani na co dzień. Tymczasem 8 września przypada Dzień Dobrych Wiadomości. I warto się w nich zaczytywać!
rozwiń zwiń