Czytaj Nesbø i oglądaj "Ragnarok" w oryginale - zapraszamy na kurs norweskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 21:33
To ponoć najłatwiejszy spośród języków skandynawskich. Jeśli się go nauczysz, będziesz mógł czytać najlepsze kryminały w wersji oryginalnej. 
NorwegiaZdjęcie ilustracyjne
Norwegia/Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Tur
istambuł 1200.jpg
Nauka języka tureckiego z serialami

Norwegia wydaje się nam taka odległa, jednak dzięki olbrzymiej popularności książek Jo Nesbø i serialowi "Ragnarok" staje się coraz bardziej popularna. Jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym dla Polaków, którzy chętnie tam podróżują. Niektórzy decydują się na pozostanie dłużej.

Posłuchaj
15:07 _PR4_AAC_nauka_norweskiego_all_ 2020_10_22.mp3 Czytaj Nesbø, oglądaj "Ragnarok" w oryginale – zapraszamy na kurs norweskiego (Dajesz Radę/Czwótka)

- W Norwegii jest zarejestrowanych ponad 100 tysięcy naszych rodaków, jesteśmy największą mniejszością narodową, która tam mieszka - mówi Sylwia Smółkowska, autorka bloga Kierunek Norwegia. - Wielu z nas też odwiedza ten kraj turystycznie i z roku na rok polskich turystów jest coraz więcej.  

Zwiedzających przyciąga piękno dzikiej natury, ale zachętą są również podróże śladami bohaterów książek - każdy chciałby zobaczyć na żywo to, o czym może przeczytać. Dla wielu osób ten sposób podróżowania stanowi niezwykłą atrakcję.

Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Wielbicieli twórczości norweskiego pisarza może skusi nauka języka norweskiego. Mimo że jest prostszy od szwedzkiego, może jednak przysparzać kłopotów. I o ile, jak mówi gość audycji, gramatyka nie jest taka trudna, gorzej może być z wymową.

Jak mówić?

- Nie trzeba się uczyć nowego alfabetu, od naszego alfabet norweski różni tylko kilka specyficznie wyglądających liter - mówi. - Jednak wymowa w Norwegii sprawia problem wielu osobom. Ponieważ są tam używane dwa warianty zapisu języka norweskiego, a oprócz tego istnieje wiele dialektów. Wielu z nich nie rozumieją nawet Norwegowie i często trudno wyczuć jak powinno się dane słowo wypowiadać, ponieważ na co dzień słyszy się bardzo dużo wersji tego samego słowa. Norweski, którego uczymy się na kursach, jest taki ładny i prosty, ale w życiu jest inaczej i mało kto takim językiem mówi.

 Posłuchaj także:

W nauce norweskiego mogą przerażać długaśne wyrazy, które tak naprawdę najczęściej są połączeniem dwóch różnych wyrazów i jak zapewnia rozmówczyni Ani Hardej po zapoznaniu się z zasadami stają się mniej skomplikowane. Dobrą wiadomością jest to, że czasowniki w norweskim nie odmieniają się przez osoby. To na pewno będzie spore ułatwienie.  

Z niemieckim łatwiej

Jak się okazuje, pomocna w poznaniu tego języka może być znajomość niemieckiego, ponieważ wiele wyrazów jest w nim bardzo podobnych. - Myślę, że jednak niemiecki jest trudniejszy od norweskiego - mówi Sylwia Smółkowska. - Norweski jest też trochę podobny do szwedzkiego. Mam dużo znajomych ze Szwecji i gdy on mówią po szwedzku, a ja po norwesku, to możemy się dogadać - może nie wszystko, ale bardzo dużo można zrozumieć.

Zobacz także:

O Norwegii krąży wiele stereotypów - Spotkałam się z opinią, że cała Norwegia jest krainą wiecznego lodu - opowiada blogerka. - Zapomina się o tym, że Norwegia jest wąska, ale długa, z południa na północ ma 1750 km, gdzie Polska ma 650 km. Więc klimat tutaj jest bardziej zróżnicowany niż u nas i zmienia się w zależności od lokalizacji. Na przykład w Oslo na południu Norwegii pogoda jest bardzo zbliżona do tej w Polsce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Anna Hardej

Gość: Sylwia Smółkowska (autorka bloga Kierunek Norwegia)

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Francuski to język miłości? Nie, to język raperów!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:03
Kiedyś język francuski był jednoznacznie nazywany językiem miłości. Dziś, młodsze pokolenia łączą go z muzyką, szczególnie z rapem. Czy łatwo się nauczyć francuskiego od raperów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język islandzki. Czy trudno jest dogadać się z ‎Björk?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:50
Islandia zapiera dech w piersiach. Widokami, muzyką i cenami. To wyspa, która ma wiele tajemnic i język, który brzmi jak magiczne zaklęcie. 
rozwiń zwiń