Naświetlamy się. Jak zrekompensować sobie brak słońca?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 14:00
Choć dni stają się coraz dłuższe, słońca wciąż nam brakuje. Z brakiem słonecznego światła nauczyli się radzić sobie mieszkańcy północnej Europy, m.in. Norwegii. Jakie mają patenty na poprawienie sobie nastroju?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sasa Prudkov/Shutterstock.com

Sprawdź
shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

- Są regiony, gdzie od połowy listopada do stycznia właściwie nie ma słońca - mówi Paulina Wodzikowska, autorka bloga "Polka w Norwegii". Jedną z metod walki z konsekwencjami braku naturalnego światła jest tam więc przyjmowanie witaminy D. - Tran, albo po prostu witamina D to według Norwegów obowiązek, gdy brakuje słońca - tłumaczyła ekspert. - Kolejnym krokiem jest doświetlanie się nawet sztucznym światłem w domu. Nie wystarczy sam żyrandol, który powiesimy na suficie. Warto wszędzie porozstawiać lampki, lampeczki, lampiony, albo po prostu świece. Liczy się wszystko, dziękki czemu rozjaśnimy naszą przestrzeń. Norwegowie lubią ciepłe, żółte światło.

Posłuchaj
06:32 Czwórka Sobotologia naświetlanie 23.01.2021.mp3 Jak radzić sobie z niedoborem światła słonecznego? Sprawdź jak to robią w Norwegii (Sobotologia/Czwórka)

Zobacz także
puzzle1200.jpg
Pokochać puzzle na nowo - dla mózgu i relaksu

Podobnie z mrokiem walczą Islandczycy. - Korzystają z mnóstwa niewielkich lampek, którymi się doświetlają, zapalają "niskie światła", czyli te biurkowe, albo po prostu świeczki zapachowe - opowiadała w rozmowie z Czwórką Olga Knasiak, która mieszka w Islandii na stałe. - Modne są tam także inteligentne systemy oświetlenia domów, czyli takie, w których natężenie i kolor światła łatwo zmienić przy pomocy jednej komendy - opowiadała. 

Posłuchaj:

Jak przekonywała Olga Knasiak, hitem w Islandii są świece, zwłaszcza te zapachowe. - Islandczycy zapalają je nawet w łazienkach, dodatkowo stosuje się świece o intensywnych aromatach. Takie świece mają także walory romantyczne - podkreślała.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 10.38

kd

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż przez zimne góry Islandii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:00
W "Muzycznym Biurze Podróży" wybraliśmy się tym razem do Islandii, by posłuchać tamtejszego folkloru, ale także najnowszych hitów, które rządzą na listach przebojów.
rozwiń zwiń