Sztuczna inteligencja - czy pomoże znaleźć partnera?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 20:00
Skandynawscy naukowcy opracowali algorytm do aplikacji randkowych, dzięki któremu łatwiej możemy poznać osoby, które spełniają nasze oczekiwania wizualne. Jednak jak się okazuje, ten algorytm może mieć dużo więcej zastosowań.
Sztuczna inteligencja. Zdjęcie ilustracyjne
Sztuczna inteligencja. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

sztuczna inteligencja.jpg
Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

Szukanie drugiej połówki może być prostsze niż dotąd. Naukowcy z uniwersytetów w Kopenhadze i Helsinkach połączyli siły, by wspólnie stworzyć algorytm, dzięki któremu możliwe jest wyszukiwanie użytkowników aplikacji randkowych po konkretnych cechach. Dzięki nowemu algorytmowi z większą szczegółowością możemy dopasować osoby do naszych preferencji. 


Posłuchaj
06:31 Czwórka/TOP- sztuczna inteligencja - randkowanie 05.05.2021.mp3 Czy sztuczna inteligencja pomoże w randkowaniu?

 

Sztuczna inteligencja jest w stanie wychwycić pewien zestaw cech na obrazie. Obrazy łączy z aktywnością naszego mózgu i wybiera te, które go pobudzają. Na tej podstawie może ocenić, czy podoba nam się linia brwi, kolor oczu lub kształt szczęki.

- Do prac nad algorytmem wykorzystano setki tysięcy zdjęć sławnych osób, które zostały poddane wirtualnej obróbce. Wygenerowane zdjęcia zostały zebrane i pokazane grupie uczestników ubranych w czepki do elektroencefalografii - mówi Paweł Pilarczyk, dziennikarz technologiczny ITbiznes. - Okazuje się, że wystarczy kilka zdjęć, żeby sztuczna inteligencja była w stanie określić nasze preferencje. Wystarczy więc przygotować odpowiednią aplikację, gdzie zaznaczamy osoby, które nam się podobają i na tej podstawie algorytm będzie w stanie przypisać nasze preferencje do którejś z wcześniej predefiniowanych grup.

sztuczna inteligencja 1200.jpg
FN Meka - Robot, który rapuje i podbija sieć

Czytaj także:


Jak mówi socjolog Justyna Pokojska, dzięki takiej technologii moglibyśmy dowiedzieć się nieco więcej o nas samych. - To jest ciekawe rozwiązanie, które pozwala nam być może wypracować bardziej świadome strategie nawiązywania znajomości z potencjalnymi kandydatami na partnera czy partnerkę - wyjaśnia. - Jednak nie zamykajmy się na prawdziwe emocje i prawdziwe uczucie i to, co się dzieje pomiędzy dwojgiem ludzi poza wirtualną przestrzenią i aplikacjami bazującymi na sztucznej inteligencji.

Co ciekawe ten algorytm może być wykorzystywany nie tylko w przypadku aplikacji randkowych. Jak mówi ekspertka, może również pomóc zrozumieć, jaki rodzaj cech i ich kombinacji odpowiada za tworzenie uprzedzeń i stereotypów. - Patrząc na czyjąś fizjonomię, bardzo szybko wykorzystujemy schematy poznawcze i sobie taką osobę kategoryzujemy - wyjaśnia Justyna Pokojska. - Jeżeli potrafilibyśmy rozpracować, na podstawie czego stosujemy stereotypy i co uruchamia schematy poznawcze, to moglibyśmy w sposób bardziej skuteczny z nimi walczyć.

Jak dodaje Paweł Pilarczyk, algorytm również mógłby się sprawdzić w marketingu, jako narzędzie pozwalające precyzyjniej określić zakupowe preferencje konsumentów.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 17.20

aw


Czytaj także

Sztuczna inteligencja - nie należy się jej obawiać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:41
Data science, machine learning, humanizowanie technologii to pojęcia, które zna każdy psycholog sztucznej inteligencji. To nowy zawód na rynku pracy, który ma łączyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiej psychiki ze sztuczną inteligencją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać robota? Czy wciąż pomaga test Turinga?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:58
W 1950 roku Alan Turing stworzył test, dzięki któremu można sprawdzić czy mamy do czynienia z maszyną, czy człowiekiem. Czy po ponad 70 lat ten test wciąż działa?
rozwiń zwiń