Huta o wielkim spuście

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 18:42
W tym roku mija 40 lat, odkąd na budowie największego kombinatu metalurgicznego w Polsce wbita została pierwsza łopata. Tak narodziła się Huta Katowice, "wszystkich polskich hut królowa".
Audio
  • O Hucie Katowice to historia. Posłuchaj, co w Archiwum Polskiego radia wytropił Dominik Olędzki

50 tysięcy osób, zaangażowanych w budowę, oraz najnowocześniejszy sprzęt sprowadzony zza granicy sprawiły, że od momentu powstania Huta Katowice była oczkiem w głowie władzy oraz obywateli. Na placu budowy królowej polskich hut pojawiali się dygnitarze, delegaci, szkolne wycieczki oraz reporterzy Polskiego Radia, którzy w 1975 roku relacjonowali: - Niespełna rok dzieli nas od uruchomienia huty-giganta, która będzie dawać 4.5 miliona ton stali rocznie, a za 10 lat przynajmniej drugie tyle. Ważny jest tu każdy dzień pracy tak, jak ta inicjatywa jest ważna dla naszego kraju.

Aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia pomocnicze i ciężki sprzęt budowlany przyjechała do nas z USA, urządzenia dla walcowni średniej i dużej, a także aglomerowni i stalowni - z Francji, system komputerowy sterowania wielkiego pieca - ze Szwecji, a wyposażenie laboratoryjne i elektryczne - ze Szwajcarii. Pozostałe urządzenia dostarczył Związek Radziecki.
 - W nocy przywieziono nam maszynę do konwektora, która dziś będzie instalowana na terenie obiektu - emocjonuje się dyspozytor Zygmunt Dutkowski. - A wczoraj, mimo niedzieli, w hucie pracowało 15 tysięcy załogi, zaś wartość pracy określa się na około 25 milionów złotych.

Posłuchaj pozostałych nagrań sprzed lat z archiwum Polskiego Radia na antenie Czwórki!

Cała budowa Huty Katowice miała kosztować 38 miliardów złotych, w tym 3,4 mld zł przeznaczonych zostało na inwestycje towarzyszące całemu przedsięwzięciu. Dziś stalowy gigant jest częścią największego koncernu stalowego na świecie.
Prace na budowie relacjonował i w archiwach grzebał Dominik Olędzki. Efekty jego śledztwa znajdziesz w nagraniu z "Czwartego wymiaru".

kul

Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
rozwiń zwiń