Studenci chcą wystrzelić w kosmos Amelię

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 17:51
Studenci z Politechniki Warszawskiej ponownie ruszają na podbój przestworzy. O tym, co szykują tym razem opowiedzieli w "Czwartym wymiarze"!
Audio
  • Studenci Politechniki Warszawskiej zdradzają tajemnice Amelii-2

Lot ich pierwszej Amelii zakończył się sukcesem. Teraz budują kolejne modele. Amelia-2 ma mieć nowy, dwustopniowy silnik; trzecia zaś zabierze ze sobą duży ładunek elektroniki.
 - W kwietniu 2011 roku udało nam się wystrzelić Amelię na pułap 400 metrów i bezpiecznie, na spadochronie, sprowadzić z powrotem na ziemię - mówi Adam Okiński z Sekcji Rakietowej SKA. - Teraz nas i ją czekają kolejne wyzwania - śmieje się rozmówca Michała Matusa.
W pierwszym locie Amelii-2 studenci planują osiągnąć pułap jednego kilometra, ale mierzą znacznie wyżej: - Pracujemy nad jeszcze jednym modelem, który przekroczy prędkość dźwięku. Są w nim skomplikowane magnetometry i dwa zapasowe moduły zasilania. A co najważniejsze, w trakcie lotu na bieżąco będziemy mogli zbierać informacje, które spłyną do nas drogą radiową.
W przyszłości sekcja planuje też organizowanie konkursów dla licealistów, studentów, młodych naukowców, by mogli oni umieszczać swoje doświadczenia na pokładzie rakiety ponaddźwiękowej. Byłby to pierwszy tego typu konkurs w regionie i jeden z niewielu na świecie. Więcej o pomysłach członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej dowiesz się słuchając nagrania z"Czwartego Wymiaru".
kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos studenci

Czytaj także

Twój przyszły szef zna cię z sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 19:00
To, co piszemy w sieci, jakie strony odwiedzamy, jakie zdjęcia wrzucamy do internetu ma wpływ na to, czy i jaką pracę znajdziemy. Nasze prywatne profile często odwiedzają nasi przyszli pracodawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski HUSAR w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 19:00
Są pierwsi w Polsce i jedni w Europie, a wiosną tego roku powalczą w konkursie organizowanym przez NASA na najlepszą "księżycową koparkę". Studenci Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń