Polski HUSAR w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 19:00
Są pierwsi w Polsce i jedni w Europie, a wiosną tego roku powalczą w konkursie organizowanym przez NASA na najlepszą "księżycową koparkę". Studenci Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Utalentowani konstruktorzy z PW opowiadają o swoim HUSARze

Uczestnicy konkursu Lunabotics Mining Competition mają jasno wytyczone zadanie: muszą zbudować autonomicznego robota zdolnego wykopać jak najwięcej regolitu (gruntu) księżycowego w zadanym czasie.

- Konkurs podzielony jest na kilka części. W tej inżynieryjnej trzeba zaprojektować i zbudować robota - wyjaśnia Mateusz Jakubiuk, koordynator projektu. - Ale liczą się też umiejętności nie związane bezpośrednio z techniką. Oceniane będą także praca w zespole oraz wykorzystanie mediów społecznościowych.

Drużyna tworząca HUSAR-a składa się ze studentów różnych kierunków i specjalności, bo budowa robota księżycowego wymaga wiedzy zarówno z zakresu elektroniki, mechaniki, jak i programowania. Zespół zrzesza studentów kilku wydziałów i trzech kół naukowych: Studenckiego Koła Astronautycznego, Robomatic oraz Cyborg++.

- Chyba największym wyzwaniem był dla nas układ jezdny, który musi być na tyle stabilny, by ruchy koła czerpakowego nie spowodowały jego wywrotki. Poza tym HUSAR będzie inspirowany pojazdem księżycowym, którym poruszali się astronauci z misji "Apollo".

Konkurs odbędzie się w maju 2013 roku na Florydzie. Największymi rywalami Polaków mogą być studenci z Uniwersytetu Michigan, drużyna z Ekwadoru oraz ekipa z Indii. Czekając na wyniki, warto posłuchać całej rozmowy, którą z utalentowanymi konstruktorami z Politechniki przeprowadził w "Czwartym Wymiarze" Michał Matus.

kul

Czytaj także

Polak został mistrzem FIFA, choć w realu piłki nie kopie...

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 20:09
World Cyber Game to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów gamingowych na świecie. Tegoroczna edycja odbyła się w Chinach, a Polak został wicemistrzem świata w Fifie 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy teleskop, bezcenna klawiatura, czyli ciekawostki multimedialne

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 18:44
Nieznane galaktyki i stary Apple-1 sprzedany na aukcji za pół miliona euro. W dzisiejszych czasach nowy wcale nie znaczy lepszy, choć czasami dużo tańszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica sztucznego śniegu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 08:00
Tajemnica przestanie być tajemnicą, gdy posłuchacie nagrania "Czwartego Wymiaru"!
rozwiń zwiń