Dieta wege dla psów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:45
Coraz częściej pojawia się temat wegańskiej diety dla psów. Sprawdzamy czy taka dieta jest bezpieczna dla naszych pupili i jakie mogą być jej konsekwencje.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ RossHelen

pies człowiek 1200.jpg
Jak rozmawiać trzeba z psem?

Wydawać by się mogło, że pies z definicji to smakosz mięsa, a jednak wśród właścicieli czworonogów przybywa wegetarian, którzy chcieliby współdzielić swoją dietę i sposób odżywiania z ulubionym pupilem. Weterynarze przyznają, że jest to możliwe, jednak przestrzegają, że może być trudne i ryzykowne.

Posłuchaj
04:04 Czwórka/Stacja Nauka - _wege pies 23.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o diecie wegetariańskiej dla psów (Stacja Nauka/Czwórka)

- Istnieje naukowo opracowana dieta wegetariańska dla psów, jednak zupełnie inną kwestią są diety samodzielnie opracowane przez właścicieli bez odpowiedniej technologii i wiedzy - mówi weterynarz Piotr Dąbrowski. - Odnieśmy się do wilka, protoplasty naszych psów, który zdobywa pożywienie w różny sposób. Zjada składniki roślinne i z upodobaniem poluje na zwierzęta. Także biorąc pod uwagę wilka, trudno go nazwać zwierzęciem roślinożernym. Bliższe byłoby określenie wszystkożerny, jednak bardziej ze wskazaniem na mięsożerność.

Jak mówi biolog i zoopsycholog Zuza Ogrodowczyk, jeżeli pies ma do wyboru miskę z marchewką i z mięsem, to zawsze jego wybór padnie na mięso. - Znam taki przypadek, gdzie pies jadł karmę wegańską, trafił do mnie ze względu na bardzo wysokie pobudzenie i też atakowanie psów na spacerach - opowiada specjalistka. - Kiedy zmieniliśmy karmę na mięsną, zachowanie psa się poprawiło.


medytacja kobieta pies shutter 1200  Ekaterina Goncharova.jpg
Medytacja i wyciszenie - strefa zen dla psów

Czytaj także:

Według ekspertki brak odpowiednich substancji mineralnych powoduje, że pies może czuć się gorzej i gorzej trawić. Mogą również powstawać kurcze jelit, które powodują bolesność brzucha, a to może prowadzić do tego, że pies zaczyna być nerwowy. W konsekwencji może się to przerodzić w agresję w stosunku do psów lub ludzi na spacerze.

- Do diety wegetariańskiej dla psów powinny być dołączone produkty pochodzenia zwierzęcego. Natomiast nieprzemyślana dieta kończy się poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia, obejmującymi szereg objawów, które może nie są widoczne gołym okiem, ale w analizach laboratoryjnych krwi są dostrzegalne - tłumaczy Piotr Dąbrowski. - Przede wszystkim chodzi o aminokwasy, bo karmiąc psa mięsem, przede wszystkim dostarczymy mu białka, które składa się z aminokwasów. Jeżeli ich zabraknie, mogą zacząć się zmiany strukturalne w tkankach, zaczyna gorzej funkcjonować wątroba i mózg, można również wymieniać szereg innych objawów. Natomiast jeżeli do takiej psiej diety zostaną dodane nabiał, jaja, białko mleka i tego typu składniki, to myślę, że może być ona dla takiego psa dobra.

Czytaj także:

Przy zachowaniu odpowiednich wskazań i wytycznych psy, którym nie będziemy podawać mięsa, a jedynie produkty odzwierzęce, mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak już w przypadku kotów musimy pamiętać, że to urodzeni mięsożercy. Ich przewody pokarmowe są znacznie krótsze od psich, przez co znacznie gorzej trawią produkty roślinne. Jeżeli chcecie swojego pupila przestawić na dietę wegetariańską lub wegańską, trzeba pamiętać, żeby zawsze się to odbywało pod kontrolą lekarza.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 12.35

aw/kd


Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies w ubraniu. Potrzeba czy fanaberia?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 15:21
Sezon zimowy tuż tuż. Kupujemy ciepłe kurtki, jak się okazuje nie tylko dla siebie. Coraz więcej psów na polskich ulicach widzimy w ubrankach - kurtkach, bluzach czy sweterkach. To fanaberia właściciela czy może psy tego potrzebują?
rozwiń zwiń