Problemy z retencją wodną. Jak je rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 20:30
Wystarczy większa ulewa, aby ulice miast zmieniły się w rwące potoki - opady wpadają wprost do specjalnej kanalizacji, która niekiedy nie radzi sobie z dużymi dostawami wody. Efektem są zalane stacje metra, podtopione samochody i niejeżdżące tramwaje.
Synoptycy prognozują w piątek przelotne opady deszczu
Synoptycy prognozują w piątek przelotne opady deszczuFoto: bbernard/ Shutterstock

Posłuchaj
wieżowiec park miasto natura zieleń drzewa 1200.jpg
Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Co to jest "retencja"?

Wszystko to ma związek z retencją, czyli ze zdolnością do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku biotycznym i abiotycznym. Jak przekonuje Agnieszka Kowalkiewicz, woda w mieście nie jest problemem, przyczyną złego gospodarowania nią jest ograniczona przestrzeń, której w silnie zurbanizowanych miejscach brakuje. - Kiedy wody jest za dużo, rozlewa się w miejscach niepożądanych, a kiedy jest jej za mało, zaczynają się problemy m.in. z utrzymaniem miejskiej zieleni i ze zwiększonym stężeniem pyłu w powietrzu - wyjaśnia kierownik Działu Adaptacji do Zmian Klimatu w spółce Gdańskie Wody. 

Posłuchaj
06:47 [CZWORKA]TOP 25 listopad 2020 woda.mp3 Miasto musi absorbować wodę. Tylko jak to zrobić? (TOP/Czwórka) 

Przyczyn takiego stanu rzeczy można się doszukiwać m.in. w powszechnym betonowaniu powierzchni miejskich. - Z jednej strony ma to związek z problemem ciągłego rozwoju aglomeracji bez uwzględnienia aspektów ekologicznych. Z drugiej - ze zmianami klimatycznymi i anomaliami pogodowymi, np. intensywnymi opadami w lecie - dodaje rozmówczyni Macieja Wójcika.

Zobacz także
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Miasto musi "polubić się" z wodą

Co zatem zrobić, żeby wody z miasta nie ubywało? Przede wszystkim należy stworzyć przestrzeń przyjazną wodzie - zieloną i jak najbardziej naturalną. W miastach sprawdzają się zbiorniki retencyjne. - To są akweny, które magazynują wody opadowe. Mogą ją czerpać bezpośrednio z sieci kanalizacji deszczowej, albo tak jak u nas w Gdańsku, mogą być posadowione na sieci potoków. 

Posłuchaj także:

Czytaj także
ekologia dzieci 1200.jpg
Ekologiczna partyzantka. Dla zieleni, przeciwko betonowi

Zbiornik retencyjny. Magazynują wodę, służą rekreacji

Zbiorniki retencyjne nie tylko magazynują wodę, ale też służą rekreacji i łowieniu ryb. Taką rolę spełniają stawy i sadzawki w miejskich parkach. Ale na wodę miejsce może znaleźć się też przy drodze. Tam skuteczne są tzw. rowy infiltracyjne. Tyle że to zastosowanie spotyka się głównie na przedmieściach. - W centrach miast zielone inwestycje ciągle jeszcze traktowane są "po macoszemu". Dlatego do wdrażania nowych rozwiązań potrzebni są pasjonaci. Ludzie cierpliwi i zdeterminowani, żeby żyło nam się lepiej i w zgodzie z naturą - podsumowuje Agnieszka Kowalkiewicz.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kul

Czytaj także

Czy potrafimy jeszcze być offline?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:00
W lockdownie znacznie wydłużył się czas, który spędzamy z telefonem, przy laptopie. Pojawiło się nawet nowe zjawisko: zoom fatigiue.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-doręczenia. Zapomnij o awizo, polecony przyjdzie mailem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 19:50
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach.
rozwiń zwiń