Paryż - miasto muzeów, które trzeba zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 14:00
Mnogość galerii państwowych i prywatnych znajdujących się w Paryżu to wyzwanie dla turystów, którzy chcą zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej. Zwiedzanie ich warto zacząć od największego i najbardziej znanego muzeum sztuki, czyli Luwru.
Audio
  • Luwr, Muzeum d'Orsay, centrum Georgesa Pompidou - to tylko niektóre miejsca godne zwiedzenia w Paryżu (Czwórka/Kontrkultura)
Luwr, skrzydło Richelieu
Luwr, skrzydło Richelieu Foto: wikimedia.commons/fot.Eric Pouhier

Luwru nie da się właściwie zobaczyć w ciągu kilku dni. Warto pojawić się tam na dłużej albo kilkakrotnie powracać. - To jedno z największych muzeów na świecie, gromadzące dzieła sztuki tworzone od zarania dziejów do końca XIX wieku. Tylko niewielka część tej kolekcji może być eksponowana, choć przecież sam pałac jest gigantyczny - opowiada Małgorzata Tabor-Radzikowska, przewodniczka po Paryżu.

Hall
Hall główny muzeum d'Orsay/źr.wikimedia/fot.Alexander Franke

Zdaniem ekspertki niezwykły jest już sam układ Luwru. - Zastosowano tam fantastyczne rozwiązania podziemne powstałe w 1989 roku - mówi Tabor-Radzikowska. - Zwieńczeniem tego układu jest słynna piramida, którą zobaczyć można też z zewnątrz budowli.

Niedaleko, bo po drugiej stronie Sekwany, znajduje się niemniej ważne - choć o zupełnie innym profilu - Muzeum d’Orsay. Możemy tam obejrzeć kolekcję sztuki z przełomu XIX i XX w. - Jest bez porównania mniejsze od Luwru - tłumaczy Tabor-Radzikowska. – Natomiast kolekcją, która przyciąga do tego muzeum rzesze turystów, są obrazy słynnych impresjonistów.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

W Paryżu znajduje się także znane na całym świecie centrum Georgesa Pompidou. - To gmach, który widać z daleka. Bardzo nowoczesna budowla, stworzona w latach 70. ubiegłego stulecia - mówi Tabor-Radzikowska. - Na zewnątrz umieszczono rury  przewody elektryczne które pomalowano na czerwony i niebieski kolor. Dwa piętra gmachu zajmuje Paryskie Muzeum Sztuki Współczesnej, które także stanowi prawdziwą ucztę dla oka - podsumowuje ekspertka.

Więcej informacji o tym, co zobaczyć można w najbardziej znanych muzeach i galeriach Paryża, a także, gdzie jeszcze warto udać się, by móc podziwiać wyjątkowe ekspozycje, w nagraniu materiału Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura" .

(kd/mm)

Czytaj także

Tahiti - raj dla którego Gauguin porzucił wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 19:00
W 1891 roku Paul Gauguin opuszcza Pont-Aven i wyrusza do Polinezji i na Tahiti, gdzie powstanie jeden z najważniejszych obrazów w historii malarstwa - "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy nie potrzebują sztuki? "Dziś wystarczy internet"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
Według ostatnich badań GUS ponad połowa Polaków otwarcie przyznaje się do tego, że kultura i sztuka nie są im do niczego potrzebne. Nasze wydatki na tę dziedzinę życia sprowadzają się do opłat za kablówkę i Internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż - miasto, którego tak naprawdę nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 09:30
To, że w okresie jesienno-zimowym noc zaczyna się wcześniej, w Paryżu jest atutem. - Warto zwiedzać to miasto jesienią, ma wówczas bowiem zupełnie inny kolor niż latem – mówi w Czwórce Paulina Walczak-Matla z warszawskiego biura Agencji Rozwoju Turystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturalny weekend w Warszawie i Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 15:27
W sobotniej "Kontrkulturze" zaprosimy was do muzeów Budapesztu, a tych, którzy nie chcą się ruszać z Warszawy - zachęcimy do wizyty w stołecznej Zachęcie. Porozmawiamy także o albumie "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013" z jego współautorem.
rozwiń zwiń