"Moja żona tramwajarka". Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:52
- Mąż głównej bohaterki pisał opowieść o niej dwa lata. Tu historia prywatna, dla której wielka polityka stanowi wyłącznie tło - mówi Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Moja żona tramwajarka" - opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej, mówi Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Moja żona tramwajarka  opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej
Okładka książki "Moja żona tramwajarka" – opowieść o Henryce Krzywonos-StrycharskiejFoto: Mat. pras.

Poznali się w 1987 roku. Ona - słynna na całą Polskę tramwajarka, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, lat 34. On - właściciel warzywniaka i żuka, lat 23. Poprosiła go o pomoc w przewiezieniu mebli, a trzy miesiące później byli już po ślubie. Po sześciu latach mieli pod opieką dwanaścioro dzieci w swoim rodzinnym domu dziecka. Gdy się usamodzielniły, ona wróciła do polityki i znów jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci. - To pierwsza książka Krzysztofa Strycharskiego, który postanowił po prostu pięknie opowiedzieć o swojej żonie. W ten sposób zrobił jej prezent na 31. rocznicę ślubu - tłumaczyła Kinga Michalska. - To książka o jej życiu po ślubie, choć oczywiście są również wspomnienia sprzed tego wydarzenia. To nie jest książka o polityce, a jej mocnym punktem jest to, jak wspólnie prowadzili rodzinny dom dziecka.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Nazywany "panem Krzywonosem" Krzysztof Strycharski szczerze opowiada o życiu z Henryką Krzywonos, o niezwykłej rodzinie, mierzeniu się z dziedzictwem "Solidarności" i o wielkiej polityce, widzianej z boku. Dlaczego jeszcze warto zajrzeć do tej książki? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 11.39

kd/ac


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestrzeń, pieniądze i czas. Virginia Woolf o tym, co czyni kobietę twórczą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:30
Mija 90. lat od wydania eseju Virginii Woolf "Własny pokój". Jak wiele postulatów zapisanych przez brytyjską pisarkę nadal jest aktualnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ja, z Bajkowa". Jak znaleźć swój kawałek raju w sercu miasta?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 16:39
- Dzięki tej książce można spokojnie i niespiesznie zagłębić się w życie działkowicza - mówił Łukasz Skop, ogrodnik i bloger.
rozwiń zwiń