Taniec, który elektryzuje

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 17:34
"Tango - Emocjonalne Wtajemniczenie" – warsztaty pod tym hasłem ruszają we wrześniu na warszawskiej Saskiej Kępie.
Audio

Na tym kursie tanga nie nauczymy się kroków. Poznamy za to emocjonalną i kulturową "gramatykę" tanga. Organizatorki warsztatów "Tango-Emocjonalne Wtajemniczenie" – Agnieszka Nadstawna i Edyta Jaroszewicz – 25 sierpnia były gośćmi "Magazynu".

Dlaczego warto czytać, mówić o tańcu, uczyć się jego historii, pochodzenia i analizować jego charakter, zamiast po prostu tańczyć? Tango to taniec niezwykły: dostarcza nietuzinkowych przeżyć, pobudza zmysły, porusza, ale żąda czegoś w zamian. By tańczyć tango, należy uwolnić własne emocje. Odzyskać ich świadomość, umiejętność dawkowania ich w wybrany przez siebie sposób.

– Emocje przekładają się na taniec, jednak zawsze odsłaniajmy tylko tyle, ile chcemy odsłonić – przekonuje Edyta Jaroszewisz. Tańcząc wyrażamy siebie – za pomocą własnego ciała opowiadamy innym o nas samych. To właśnie czyni tango tak elektryzującym. Najbardziej zadziwiające jest jednak to, jak wzajemne intencje i uczucia partnerów w tańcu uzupełniają się nawzajem tworząc całkiem nową, wspólną historię. Nie wymaga to wcale zjawiskowych umiejętności, ale prawdziwego zaangażowania i zaufania.

Kursy "przedtangowe" zaplanowano na wrzesień i październik tej jesieni. Każdy z nich obejmuje 20 godzin zajęć (po  5 spotkań). Warsztaty będą się odbywały typową dla tanga "wieczorowa porą", czyli o godz. 19.00, na warszawskiej Saskiej Kępie.

Organizatorki warsztatów podkreślają, że mają one innowacyjny charakter: choć dotyczą tańca, są zajęciami typowo nietanecznymi. Kurs podzielony jest na dwie części. W części wykładowej, poświęconej etykiecie tanga, dowiemy się wiele o muzyce argentyńskiej, stylach tanga i jego ewolucji na przestrzeni wieków, wreszcie o samej Argentynie – ojczyźnie tanga.

Druga część warsztatów to zajęcia poświęcone emocjom i psychice. Uczestnicy spróbują uporządkować swoje wnętrze, usunąć blokady, które przekładają się na ograniczenia w komunikacji z własnym ciałem. – Posługując się arteterapią i psychologią zabawy chcemy otworzyć przyszłych tancerzy na ich emocje, (…) sprawić, by w tańcu zaufali sobie, a przez to i drugiej stronie – zaznacza Agnieszka Nadstawna. Dla tego procesu bardzo istotna jest dojrzałość i otwartość  na zmiany – podkreśla.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także, jak poprosić do tańca rzucając jedno spojrzenie, i jak przyjąć to zaproszenie nieznacznym, subtelnym uśmiechem. Co dalej? Tego "wtajemniczeni emocjonalnie" muszą nauczyć się już gdzie indziej…

Am

Zobacz więcej na temat: Argentyna
Czytaj także

Portal pomoże zrozumieć sztukę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 09:21
Ruszyło "Biuro tłumaczeń sztuki" – pierwszy w Polsce portal stawiający sobie za cel dostarczenie użytkownikom przystępnych interpretacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie pisz do szuflady!"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 12:36
2 września ruszają Warsztaty Literackie Nocnych Marków - dla wszystkich, którzy nie chcą kryć się z pisaniem po kątach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Soyka – Tango Warszawo

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 08:55
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowy sabat czarownic

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 16:26
Palenie czarownic na stosach miało w Europie długą tradycję. Kim były „czarownice”? Gościem „Zostaw wiadomość” 23 sierpnia był historyk Tomasz Wiślicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psi przemarsz ulicami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 17:10
W niedzielę w ramach programu "Pomóżmy razem" odbyła się w Warszawie III Parada Labradorów. Pobito rekord Guinnessa w kategorii "Największy spacer psów jednej rasy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty Nie pisz do szuflady!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 12:36
Już 2 września ruszają Warsztaty Literackie Nocnych Marków - dla wszystkich, którzy nie chcą kryć się z pisaniem po kątach.
rozwiń zwiń