Portal pomoże zrozumieć sztukę

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 09:21
Ruszyło "Biuro tłumaczeń sztuki" – pierwszy w Polsce portal stawiający sobie za cel dostarczenie użytkownikom przystępnych interpretacji dzieł sztuki.
Audio

Zrozumienie dzieła może nastręczyć wiele problemów. Z tego właśnie powodu powstała internetowa strona, która na podstawie zgłoszeń wyjaśnia intencje artystów i znaczenie ich dzieł. "Sztuka współczesna jest bardzo trudna, ale może być dla wszystkich ludzi" – przyznaje Karolina Breguła, pomysłodawczyni inicjatywy, artystka wizualno-konceptualna, która była gościem w "Stacji Kultura" 17 sierpnia.

Autorka projektu chce, aby osoby, które "nie są przygotowane zawodowo, przez lata nie studiowały historii sztuki, bądź też od lat nie chodzą do galerii" nie zamykały się na sztukę lecz próbowały z niej czerpać i ją poznawać. Dodaje, że "ludzie mają pociąg do sztuki, ona ich bardzo interesuje i wabi, tylko, że bardzo często się jej zwyczajnie boją".

W skład zespołu "tłumaczy" wchodzą osoby zawodowo związane ze sztuką, ale także jej miłośnicy: krytycy, filmowcy, dziennikarze, kulturoznawcy, artyści, historycy sztuki . W oparciu o swoją wiedzę wskazują oni na możliwe interpretacje, lecz, jak podkreśla Karolina Breguła, "nie są to interpretacje, które proponują artyści czy kuratorzy (…) to są interpretacje inne, które mają pokazać nam, że dzieło sztuki może być rozumiane na wiele różnych sposobów w zależności od tego, kim jest odbiorca". To właśnie idea przygotowania interpretacji dzieła odpowiadającej poznawczym dążeniom przeciętnego "zjadacza sztuki" przyświeca autorom przedsięwzięcia.

By skorzystać z pomocy Biura, wystarczy wejść na stronę biurotlumaczen.art.pl, wypełnić formularz, załączyć plik i cierpliwie czekać. Nie trzeba się logować ani podpisywać. Ponadto na portalu każdy może dodać własną interpretację wybranego dzieła.

ap/ŁSz

Czytaj także

Jaka przyszłość CSW?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 15:00
Zapraszamy na rozmowę o warszawskim CSW – zmianach, jakie w nim zachodzą, i o jego przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patent na wywiad z VIP-em

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 15:35
Jolanta Fajkowska - autorka wywiadów m. in. ze Stingiem, Woodym Allenem i Cate Blanchett - zdradza kulisy swojego warsztatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: Polacy boją się jazzu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 14:00
Wybitny skrzypek, gość "Stacji Kultura", woli reklamować swoje warsztaty jazzowe jako warsztaty "muzyki rytmicznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

FashionDRAW: rysunkowa moda

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 16:24
Zapraszamy na reportaż wideo z wernisażu pierwszej w historii wystawy polskiej ilustracji mody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poranek 18.08.2010

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 12:08
O temperaturze, kitesurfingu i ciąży u nastolatek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec, który elektryzuje

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 17:34
"Tango - Emocjonalne Wtajemniczenie" – warsztaty pod tym hasłem ruszają we wrześniu na warszawskiej Saskiej Kępie.
rozwiń zwiń