Ranking książek nieprzeczytanych

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 16:30
Czy tzw. "kulturalny człowiek" powinien przeczytać książki należące do tzw. kanonu? Czy to wstyd przyznać się do nieznajomości literatury uważanej powszechnie za ważną i niezbędną dla wykształconych?
Audio
Ranking książek nieprzeczytanych

- Nie można z całego bogactwa literatury światowej wybrać punktów na zasadzie: dobrze, tego się uczymy, a reszta odpada – twierdzi Jacek Dehnel, pisarz, który w życiu przeczytał tysiące książek i nie zamierza na tym poprzestać. – Poza tym sztuka to są naczynia połączone. Nie można rozpatrywać na przykład Biblii w oderwaniu od malarstwa sakralnego. Podobnie z mitologią grecką i polskimi dziełami.

Według jednego z rankingów z przełomu 1999 i 2000 roku książką XX-wieku powinno zostać dzieło  Michaiła Bułhakova "Mistrz i Małgorzata". – Ale 11 lat później kanon się zmienił – mówi Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego "Książki". – Teraz weszły książki z końca wieku, a spadły z okresu międzywojennego, do których się już dziś nie wraca.

Tymczasem w polskim czytelnictwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, dominuje zasada, że "lubię to, co znam, a znam to, co lubię". Świadczy o tym choćby sprzedaż książek w księgarniach. – Najczęściej ludzie kupują książki, które są z czegoś znane – tłumaczy Tomasz Madejski z księgarni "Leksykon". – Albo te reklamowane, głośne.

Zdaniem Madejskiego, popyt byłby także na "klasykę", czyli np. dzieła Sienkiewicza, tylko że… "nikt tego ładnie nie wydaje". – Pojawiają się wydania szkolne lektur, a one w zasadzie nie nadają się do postawienia na półkę – ocenia ekspert.

Na rynku jest także mnóstwo pozycji literackich, o których wszyscy słyszeli, a niewielu je czytało, jak np. powieść Miguela de Cervantesa pt. "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy" albo "Ulisses", autorstwa Jamesa Joyce'a.

Nie ma więc recepty na to, by z dnia na dzień, po przeczytaniu kilku konkretnych książek, stać się nagle "człowiekiem kulturalnym". Więcej o tym, które książki jednak warto znać, dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "Pod lupą".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Jacek Dehnel proza
Czytaj także

Dwie godziny z książkami "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 11:55
Wakacyjne spotkania z książkami będą dłuższe, bo dwugodzinne. Pierwsze z nich – w "Z najwyższej półki" – już w tę niedzielę o 19.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Zembaty: pisanie książki to żmudny proces (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 14:58
"Koniec pieśni" to debiut literacki Wojciecha Zambatego. O sobie autor mówi "nieszczęśnik, który pisze książki". Dlaczego? Bo "proporcje nakładów i zwrotów w przypadku bycia pisarzem są straszliwe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:00
W dzisiejszej audycji gościć będziemy Pawła Dunin-Wąsowicza, Władysława Jeżewskiego i Adama Lipszyca.
rozwiń zwiń