Festiwal Transatlantyk: "... na gali dywan będzie zielony"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 13:17
Wybitne światowe kino i muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, przedstawiciele wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, setki pokazów, a także liczne koncerty. 15 sierpnia w Poznaniu startuje Transatlantyk. Czwórka bierze pod lupę program tegorocznej edycji.
Audio
  • Posłuchaj jakie atrakcje czekają na publiczność festiwalu Transatlantyk w Poznaniu
  • Rozmowa z Janem A.P. Kaczmarkiem
  • Patrycjusz Tomaszewski donosi z Festiwalu Transatlantyk.


"Nieustanny ból wyboru, to jest coś takiego, co towarzyszy chyba każdemu organizatorowi imprez filmowych czy muzycznych  - mówił w Czwórce dyrektor programowy Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. - W tym roku w programie mamy 300 seansów, 170 tytułów , w tym 70 w ogóle nie pokazywanych jeszcze w Polsce."

Filmy są pogrupowane w odrębne bloki tematyczne. I tak w tym roku widzowie zobaczą m. in. najgorsze filmy fantastyczne z lat 50. prezentowane w cyklu "Kino klasy B - ekstaza i mdłości"; dokumenty poruszające gorące współczesne tematy oraz filmy o dwuznacznych mechanizmach obiegu pieniądza i inżynierii finansowej wyświetlane w sekcji "Wall Street Story".

 - Na szczególna uwagę zasługuje cykl projekcji zorganizowanych pod hasłem "Kino kulinarne" - opowiadał Adam Trzopek. - Zapraszamy naszych widzów na 18.30, pokazujemy im film związany z kulinarną tematyką, a potem, w kontekście tego, co zobaczą na ekranie zapraszamy do przygotowania wspólnej kolacji z produktów, które wcześniej wystąpiły na dużym ekranie.

Transatlantyk to także wydarzenia muzyczne. W tym roku organizatorzy zaprosili m. in. Marcina Wyrostka oraz Marka Ishama, twórcę ścieżek dźwiękowych m. in. do "Rzeki wspomnień" i "Nell"
. Będzie także konkurs dla młodych kompozytorów muzyki filmowej.
 - "Instant" ma niecodzienną formułę, bo uczestnicy konkursu w obecności jurorów ogladają fragment filmu, a potem, w ciągu kilku minut muszą stworzyć własną ścieżkę dźwiękową - tłumaczył gośc "Stacji Kultura. - Jest to sprawa intuicji i improwizacji, która w przypadku tworzenia muzyki filmowej jest niezbędna.

Po raz pierwszy Transatlantyk odbył się w ubiegłym roku. Festiwal powołał do życia wybitny kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek. Tegoroczna edycja rozpocznie się w środę i potrwa do 22 sierpnia. W trakcie festiwalu przyznane będą nagroda dla zwycięzcy konkursu Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Glocal Hero Award – dla artysty, którego praca ma duże znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. A oprócz tego – dużo, dużo więcej rozmaitych atrakcji dla widzów - o czym przekonasz się słuchając nagrania z audycji.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Patrycjusza Tomaszewskiego z pierwszych dni festiwalu - Posłuchaj.

kul

Czytaj także

Jan A. P. Kaczmarek komponuje Koncert Jankiela!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 07:00
O Koncercie Jankiela czytaliśmy wszyscy. Teraz będziemy mogli go wreszcie usłyszeć. Nowy utwór słynnego kompozytora filmowego wykonany zostanie 3 lipca przez orkiestrę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Minkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Poznaniu zabrzmi muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 11:54
- To miasto potrzebuje dużego festiwalu filmowego, a także muzycznego. Chcę użyć tych dwóch narzędzi by inspirować oraz prowadzić rozmowy na ważne tematy - powiedział Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: czasy są okrutne dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 14:00
Trudna sytuacja finansowa branży filmowej i brak zrozumienia dla roli muzyki w filmie, to zdaniem wybitnego kompozytora główne przyczyny spadku jakości utworów, które powstają na potrzeby kina.
rozwiń zwiń