Jan A.P. Kaczmarek: czasy są okrutne dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 14:00
Trudna sytuacja finansowa branży filmowej i brak zrozumienia dla roli muzyki w filmie, to zdaniem wybitnego kompozytora główne przyczyny spadku jakości utworów, które powstają na potrzeby kina.
Audio

- Kiedyś, Steven Spielberg podczas wyświetlania filmu o przygodach Indiany Jonesa, pokazał co się stanie, kiedy wyłączymy muzykę Johna Williamsa w sekwencji pościgu na jadącym pociągu – opowiadał w Czwórce Jan A.P. Kaczmarek. - Bez muzyki, to w pewnym sensie było żałosne i amatorskie. Natomiast, kiedy ją włączył, to historia znowu zaczęła zapierać nam dech w piersiach – podkreślał kompozytor.

Niestety znaczenie pracy współczesnych kompozytorów często bywa marginalizowane, a ich wymagania finansowe spotykają się z niezrozumieniem ze strony producentów. Główną przyczyną tego stanu są malejące budżety powstających filmów.

- Żyjemy w czasach dużej destabilizacji różnych stabilnych dotąd struktur. Jest mniej pieniędzy w systemie. To rodzi większe napięcia i prowadzi często do frustracji i spadku jakości muzyki filmowej – zwracał uwagę Kaczmarek.

Inną ze złych branżowych praktyk jest brak zaufania do kompozytora i zbytnie narzucanie mu swojej wizji przez reżyserów. Gość "Stacji kultura" radził młodym kompozytorom, by mimo takich nacisków, próbować robić swoje.

- Ja jestem po to, żeby wnieść coś nowego i autonomicznego, co jednocześnie służy filmowi. Nie mogę jednak na starcie być nastawiony na wiernopoddańczy proces wsłuchiwania się w zalecenia, bo to się zwykle źle kończy – tłumaczył.

Edukacji reżyserów i producentów na temat znaczenia dobrej muzyki filmowej i warunków, które trzeba spełnić, żeby taka muzyka mogła powstać, służy między innymi festiwal Transatlantyk Poznań International Film & Music Festival, który odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia. Więcej na jego temat dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Zachęcamy także do wysłuchania relacji Kamila Jasieńskiego z konferencji "Muzyka i Film - artyzm, aspekty licencyjne i prawne".

bch 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł John Barry, kompozytor muzyki do filmów o Jamesie Bondzie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 00:20
Barry był autorem ścieżki dźwiękowej 11 filmów o superagencie i laureatem 5 Oscarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana twarz Polaków: zdybyliśmy najwięcej szczytów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:21
Polacy w Himalajach wypracowali swój styl wspinaczki, wejścia zimowe to była ich specjalizacja. O tych wyprawach i wolności, którą dają góry powstał film "Sztuka wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Picasso jest zbyt kanciasty, Rafael kojarzy się z czekoladkami"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:45
Dzieci często nie interesują się sztuką. Co więc zrobić by nasze pociechy złapały bakcyla i weszły w artystyczny świat - opowiadali Ewa Jałochowska i jej syn Kajtek.
rozwiń zwiń