Bez gwiazd, ale z szansami

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 10:44
Reprezentacja Polski w rozpoczynających się w poniedziałek w Kazaniu mistrzostwach Europy wystąpi bez wielu czołowych sztangistów. Mamy jednak kilka szans na podium.

Przegląd Sportowy: Na pomoście w stolicy Tatarstanu zabraknie m.in. medalistów ubiegłorocznych ME w Mińsku Arsena Kasabijewa (złoto w kat. 94 kg) i Krzysztofa Szramiaka (srebro w kat. 77 kg). Start w mistrzostwach Starego Kontynentu odpuścili też mistrzowie świata: Marcin Dołęga (105 kg) i Adrian Zieliński (85 kg). Nie w pełni zdrowia wciąż jest Szymon Kołecki (94 kg). Nieco lepiej sytuacja przedstawia się wśród pań. W Kazaniu wystartuje srebrna medalistka z Mińska Marzena Karpińska (48 k). Z krajowej czołówki zabraknie tylko Mariety Gotfryd (58 kg), która przed rokiem w ME wywalczyła brąz.

Mogłoby się wydawać, że nasza reprezentacja bez liderów, przygotowujących się do najważniejszej tegorocznej imprezy (listopadowych mistrzostw świata, będących równocześnie kwalifikacją olimpijską), do Kazania jedzie tylko na wycieczkę. Nic bardziej mylnego. O medal z pewnością powalczą: Karpińska, czterokrotna mistrzyni Europy Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (58 kg) oraz Damian Wiśniewski (62 kg), Tomasz Zieliński (94 kg) i czwarty zawodnik ubiegłorocznych MŚ Bartłomiej Bonk (105 kg).

Czempionat w Rosji będzie świetnym przetarciem dla naszych mniej doświadczonych i utytułowanych zawodników. A kto wie, może na rosyjskiej ziemi zrodzi się kolejny polski sztangista na miarę Dołęgi, Zielińskiego, czy wiecznie zmagającego się z urazami Szymona Kołeckiego? My mamy nadzieję, że polscy sztangiści zaprezentują się lepiej niż przed rokiem podczas mistrzostw w Mińsku, kiedy to biało-czerwoni wywalczyli dwa medale. Tytuł mistrza Europy zdobył w kategorii 94 kg Arsen Kasabijew, a wicemistrzem Europy został Krzysztof Szramiak.

Marek Dziadukiewicz

Dołęga obronił tytuł mistrza świata!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2010 14:38
Marcin Dołęga zdobył złoty medal mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 105 kilogramów. Czwarte miejsce zajął Bartłomiej Bonk

Minister sportu Adam Giersz spotkał się w środę z medalistami mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów i boksie.