Nie żyje Władysław Bartoszewski. "To postać symboliczna"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 14:00
W wieku 93 lat zmarł 24 kwietnia prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK.
Audio
  • Prof. Władysława Bartoszewskiego wspomina Piotr Tyman, prezes Związku Ukraińców w Polsce (Czwórka/Nowiny Czwórki)
  • Zagraniczne media o prof. Władysławie Bartoszewskim (Czwórka/Nowiny Czwórki)
  • "Był prawdziwym przyjacielem Izraela" - o prof. Władysław Bartoszewskim mówi ambasador Anna Azarin (Czwórka/Nowiny Czwórki)
- Był symbolem inteligenta, zachowującego klasę do końca - mówi o prof. Bartoszewskim Piotr Tyman.
- Był symbolem inteligenta, zachowującego klasę do końca - mówi o prof. Bartoszewskim Piotr Tyman. Foto: PAP/JULIEN WARNAND

Był dyplomatą i historykiem, uczestnikiem i badaczem dziejów Powstania Warszawskiego i prasy konspiracyjnej, także dziennikarzem i publicystą, Kawalerem Orderu Orła Białego.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

Władysław Bartoszewski urodził się w 19 lutego 1922 roku w Warszawie. W okresie okupacji hitlerowskiej był więziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a po wojnie był prześladowany przez reżim komunistyczny.

Po 1989 roku był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, ambasadorem w Austrii, senatorem IV kadencji. Od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera - najpierw w rządzie Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. Przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wykładał historię Polski na uniwersytetach polskich i niemieckich.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

Bartoszewskiego wspominają nie tylko polskie, ale także światowe media. Depesze o jego śmierci zamieściły m.in. "New York Times" i "Boston Rope". Rozpisują się o nim także rosyjskie gazety, a ambasador Izraela w Polsce Anaa Azarin powiedziała, że Bartoszewski był prawdziwym przyjacielem jej kraju.

kd/ag

Czytaj także

Zatrzymaj się na Przystanku Niepodległość i poznaj historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 20:00
Muzeum Historii Polski to instytucja zupełnie nieszablonowa. Nie ma stałej siedziby, a trudną historię naszego kraju podaje w sposób ciekawy i przystępny nawet dla najmłodszych. - Wciąż szukamy nowych form - przyznaje Gabriela Sierocińska-Dec z muzeum.- Chcemy ludzi zainteresować i przekazać im naszego "bakcyla".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlak Nadziei śladami Armii Andersa. Nowy projekt Normana Daviesa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 13:00
Losy armii gen. Władysława Andersa, która wsławiła się m.in. triumfem pod Monte Cassino, trafiły pod lupę prof. Normana Daviesa. Słynny pisarz-dokumentalista rozpoczął pracę nad projektem "Szlak Nadziei". Jego kulminacją będzie album o takim tytule, którego premierę przewidziano na wiosnę 2015 roku.
rozwiń zwiń