Zatrzymaj się na Przystanku Niepodległość i poznaj historię Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 20:00
Muzeum Historii Polski to instytucja zupełnie nieszablonowa. Nie ma stałej siedziby, a trudną historię naszego kraju podaje w sposób ciekawy i przystępny nawet dla najmłodszych. - Wciąż szukamy nowych form - przyznaje Gabriela Sierocińska-Dec z muzeum.- Chcemy ludzi zainteresować i przekazać im naszego "bakcyla".
Audio
  • Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i nauka połączona z zabawą na Przystanku Niepodległość - rozmowa z Gabrielą Sierocińską-Dec (Czwórka/Co was kręci)
Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Ogrodzie Saskim. Fot. MHPM.Szachowski
Ubiegłoroczni uczestnicy gry przestrzennej organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Ogrodzie Saskim. Fot. MHP/M.SzachowskiFoto: fot. MHP/M.Szachowski

Dlatego już po raz ósmy organizowany jest Przystanek Niepodległość, akcja, która ma nas zachęcić do tego, byśmy poznali naszą historię lepiej. W tym roku główne punkty programu rozegrają się w stołecznym Ogrodzie Saskim. - Mamy przygotowane atrakcje zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, oraz dorosłych - mówi Sierocińska-Dec.

Najmłodsi będą m.in. mogli zobaczyć, jak żyli ich rówieśnicy podczas II wojny światowej. W grze pojawi się m.in. sam marszałek Józef Piłsudski. Dorośli zaś, wraz z przewodnikami, będą przemierzać miasto i poznawać Polskę sprzed kilkudziesięciu lat od strony gospodarczej, kulturalnej, czy politycznej. - Na przykład w "Strefie militarnej" gracze będą musieli zmierzyć się z zaborcą, dotrzeć do twierdz i odnaleźć w nich konkretne informacje - mówi gość "Co was kręci". - W "Strefie politycznej" zaś na graczy będą czekać politycy sprzed lat, których trzeba będzie zidentyfikować poprzez zadawanie pytań.

Tym, którzy zechcą wziąć udział w zabawie, ale nie są pewni swojej wiedzy historycznej, przyda się zapewne drobna pomoc ze strony organizatorów. - Każdy z uczestników dostanie Kartę Gry, z którą będzie podróżował przez miasto - uspokaja Sierocińska-Dec.

Na mecie zaś na graczy czekać będzie tzw. "fotomat", przy pomocy którego będzie można zrobić sobie zdjęcie, upamiętniające naszą radość z odzyskania niepodległości. - Potem będzie je można obejrzeć w specjalnej galerii - dodaje Sierocińska-Dec.

Organizatorzy imprezy liczą na to, że zainteresowanie warszawiaków zabawą będzie równie duże, jak w latach poprzednich. - Nie chcemy powielać pomysłów, które już wykorzystaliśmy, cały czas szukamy nowych ścieżek, bo żebyśmy mogli robić to, co robimy, historia musi "kręcić" także nas - mówi Sierocińska-Dec. - Chcemy pokazać innym, że warto zainteresować się historią, i że może ona być nie nudna, ale naprawdę fajna.

Czytaj także: 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości <<<

Ale Przystanek Niepodległość to niejedyna atrakcja, która czeka na warszawiaków. Warto także wybrać się na Krakowskie Przedmieście i obejrzeć wystawę plenerową pt. "Od horodła do horodła", a w niej m.in. zdjęcia dokumentów unii polsko-litewskich z późnego średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej, a także fragmenty poezji okolicznościowej m.in. zapomnianego poematu Marii Konopnickiej poświęconego uroczystościom horodelskim z 1861 r.

(kd)

Czytaj także

Dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 19:26
O tym porozmawiamy w środę a audycji "4 do 4" z autorem książki ‘’Obłęd 44’’, Piotrem Zychowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieśni patriotyczne są jak zakurzone diamenty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:04
Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu najbliższych dni w całym kraju odbędzie się wiele inicjatyw i akcji upamiętniających to wydarzenie. - To dobrze, że tamte fakty zyskują "nowoczesne opakowanie" - mówi Piotr Dmitrowicz, historyk i nauczyciel.
rozwiń zwiń