Łap fale z Czwórką. Latem się dzieje!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 16:32
Podczas wakacji mamy dużo czasu, aby korzystać z atrakcji przygotowywanych dla nas przez instytucje kulturalne, organizacje sportowe czy promotorów muzyki. Które miejsca warto odwiedzić, jakich dyscyplin sportowych spróbować - o tym latem w Czwórce!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Wraz z początkiem lipca Stacja Kultura rusza z specjalnie przygotowanymi dla Was wakacyjnymi cyklami. Jak powstawały najbardziej popularne teledyski muzyczne? Które teledyski zmieniły całkowicie podejście do tego gatunku sztuki? Jak polskie klipy wypadają na tle zagranicznych i jakie są najbardziej oryginalne? Tego dowiecie się z "Letniego leksykonu teledysków", który będzie dla Was przygotowywała Weronika Puszkar. W audycji również Damian Sikorski zajrzy za "Kulisy letnich tras koncertowych" i porozmawia z zespołami o tym, jak muzycy przygotowują się do występów, czy koncerty to tylko praca? Czy jest czas na odpoczynek i zabawę? A dokąd zajrzy Justyna Tylczyńska? Za miasto! W cyklu "Miejski wypad" będzie poszukiwała pięknych, ciekawych i nieoczywistych miejsc, które są położone blisko dużych, polskich miast. Przy okazji odwiedzimy podmiejskie galerie, muzea, wystawy plenerowe i festiwale.

Chcecie nieco poważniej? Zapraszamy do Stacji Nauka, która rusza w świat... nauki rzecz jasna! Będziemy obecni na różnego rodzaju wydarzeniach, piknikach, festiwalach, organizowanych przez uniwersytety oraz instytucje naukowe. Codziennie też wakacyjna odsłona ekspresu naukowego, a w każdy wtorek wakacje z nauką, czyli spotkanie ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki.

Potrzebna Wam pomoc? Nie ma problemu! W audycji Dajesz Radę podpowiemy, jak dobrać kostium kąpielowy, czym pokonać trądzik, podamy dobre i sprawdzone sposoby na upały. Dowiecie się także, czego nie można zabierać z lasu, z czym wyruszyć latem w góry, by bezpiecznie wrócić i jakie urazy najczęściej mamy latem. Zapamiętajcie: w każdy poniedziałek - astronewsy i kosmiczne technologie okiem Mateusza Borkowicza, w każdą środę - patenty na podróże małe i duże, a w czwartkowe popołudnia - nowe zawody, które łączy to, że ich przedstawiciele żyją na walizkach i są ciągle w drodze.

W środy pamiętajcie też, by słuchać audycji Czat Czwórki, gdyż będziemy proponować słuchaczom wyprawę w różne zakątki Polski - od Tatr po Bałtyk, od Bugu po Odrę. Miasta ominiemy szerokim łukiem, natomiast zajrzymy do wiosek i małych miasteczek, żyjących niespiesznym, wakacyjnym tempem przez cały rok. Jakie atrakcje czekają tam na słuchaczy Czwórki? Opowie o tym Aleksandra Bogusławska, autorka bloga Duże Podróże i książki "Odetchnij".

A popołudniu, w naszej popołudniowej dawce optymizmu, czyli audycji TOP w każdy poniedziałek będziemy uczyli się odpoczywać. W cyklu "Sztuka relaksu" poćwiczymy w praktyce uważność, kontemplując dzieł sztuki, zanurzymy ręce w chłodnej glinie, będziemy tkać na tradycyjnym krośnie i przypomnimy sobie historię arrasów, powyszywamy śmieszne rysunki na koszulkach, zrelaksujemy się słuchając słuchowisk przyrodniczych i wiele, wiele innych.

A na deser przed weekendem - coś ekstra! W sierpniu w audycji Będzie Głośno pojawi się kolejna wielka szansa dla młodych muzyków na nagranie płyty z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia!

Weekendowo będzie aktywnie, trochę historycznie i na pewno ciekawie. Co przygotowała dla Was Beata Kwiatkowska w audycji Pasjonauci? Udała się do archiwów Polskiego Radia, gdzie ukryte są naprawdę ciekawe wakacyjne historie. Dzięki tym nagraniom stworzymy dźwiękową mapę popularnych kiedyś kurortów i sprawdzimy, czy teraz funkcjonują. Przeniesiemy się w czasie i zajrzymy do dawnych ośrodków wypoczynkowych i na najpiękniejsze, nie tylko dzikie plaże. Pośpiewamy przy ognisku, odwiedzimy Juratę i Hel, pochodzimy po bieszczadzkich szlakach. Opowiemy o "wczasach w tych góralskich lasach" i o koloniach, pracy kaowca, starych kinach i miejskich rozrywkach. W audycji Klucz kulturowy będziemy przypominać miejsca, zjawiska i historie związane nierozerwalnie z latem i wypoczynkiem. W „Radiowej Kronice Dźwiękowej” usłyszycie relacje z kolonii, wyjazdów, ważnych wakacyjnych wydarzeń, ale takich nagrywanych wiele lat temu. Będziemy na plaży, na szlaku, na koloniach i na grzybobraniu i na sianokosach. Wyślemy wakacyjne pocztówki i spróbujemy wakacyjnej kuchni tej wytrawnej i tej słodkiej.

Mocną dawkę energii szykuje też dla Was Karina Terzoni w audycji Rozbiegani. W cyklu „Run&travel” będziecie mogli znaleźć przegląd najpiękniejszych, najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych miejsc do biegania. Zarówno pod kątem zawodów, jak i po prostu zwiedzania na biegowo. Porozmawiamy o podbiegach w Lizbonie, sztuce dostosowania pory treningów do wilgotnego i upalnego klimatu w Tajlandii, przedzieraniu się przez tłumy turystów w stolicach europejskich, jak Londyn czy Paryż i biegach odbywających się na plaży.

Przygotujcie się na odchudzony, umięśniony, szybki , sprawny, wytrzymały - 4 bieg gotowy na wakacje! Od 6 lipca zapraszamy na audycję w każdy piątek po 15:00. Spotkania ze sportowymi maniakami, relacje z wydarzeń w Twojej okolicy, zaproszenia na darmowe treningi w całej Polsce, a także duża porcja muzyki - nie usiedzisz w miejscu.

Dużo? To jeszcze nie koniec! Czym byłyby wakacje, bez konkursów? Od początku lipca do końca września na naszej antenie będziecie mogli wygrywać książki wyd. Edgard w jęz. angielskim, vouchery na Prezent Marzeń i kubki z rysunkami Andrzeja Mleczki.

Łap fale z Czwórką!

mat. pras./kd

Czytaj także

Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:37
Statystycznie każdego roku topi się w Polsce około pół tysiąca ludzi. Do tragedii najczęściej dochodzi na terenie niestrzeżonych kąpielisk i po wypiciu alkoholu. Ratownicy apelują - kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie i róbmy to z rozsądkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Letnia zmiana" - playlista idealna na wakacyjnego grilla

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:47
W pierwszym wydaniu audycji zaproponujemy playlistę, która może sprawdzić się podczas wakacji, a szczególnie podczas wspólnego grillowania lub ogniska ze znajomymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć tatuaż? "Nie podążaj za modą"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:30
Krótkie rękawy i krótkie spodenki to nie tylko okazja, żeby pokazać piękne nogi i opalone ręce, ale też aby pochwalić się swoim tatuażem. - Taką decyzję powinniśmy przemyśleć, bo pozbycie się tatuażu jest dużo droższe niż jego zrobienie - przypomina Radosław Batoon Sentkiewicz.
rozwiń zwiń