Okulary przeciwsłoneczne - nie kupuj ich na straganie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:13
Najwierniejszym towarzyszem wakacji są okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednio dobrane dodają nam szyku, ale przede wszystkim chronią oczy. 
W przypadku okularów przeciwsłonecznych - cena ma znaczenie. Niestety, nie da się kupić jakości za grosze
W przypadku okularów przeciwsłonecznych - cena ma znaczenie. Niestety, nie da się kupić jakości za groszeFoto: Shutterstock.com/Victoria Chudinova

Gdy nosimy okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów a tylko z przyciemnionymi soczewkami, do naszych oczu dociera mniej światła. W naszym oku rozszerza się źrenica i dostaje się do niego jeszcze więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Skutki światła ultrafioletowego, przed którym powinny nas chronić okulary, zazwyczaj nie są natychmiastowe i zazwyczaj kumulują się z wiekiem. Jeżeli soczewka naszego oka cały czas jest narażona na silne promieniowanie UV, to może okazać się, że szybciej spotka nas nieprzyjemne schorzenie, takie jak zaćma albo nowotwory gałki ocznej. Ale zdarzają się też przypadki, gdzie nagła ekspozycja na silne słońce powoduje natychmiastowe poparzenie gałki oka.

Soczewki muszą nas chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Absolutnym minimum jest znak certyfikatu CE na zauszniku. Bez tego okulary mogą wyrządzić krzywdę, dlatego kupowanie okularów na straganie nie jest dobrym pomysłem. Przed wakacyjną wyprawą warto wybrać się do optyka i poprosić o pomoc.

Promienie UV uszkadzają tkanki oka, rogówkę i soczewkę, co może prowadzić do pogorszenia wzroku. O tym jak dobrać odpowiednie szkła i jak dbać o oczy porozmawiamy z optometrystką Sylwią Kijewską. 

Sprawdź także:

***

Na auducję "Dajesz radę" - w środę (06.04) o godz. 14.05 - zaprasza Marta Hoppe

kul

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatuaże - czym kierować się przy wyborze wzoru?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:15
Trendy mają do siebie, że są zmienne, a ludzie po latach żałują modnego niegdyś tatuażu, który zrobili sobie pod wpływem chwili. Jak nie wpaść w tę pułapkę?
rozwiń zwiń