Domowe cztery łapy - lekarstwo na stres

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 14:57
W piątkowe popołudnie przyjrzymy się wynikom raportu na temat wpływu zwierząt na samopoczucie i zdrowie ludzi. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez swego pupila, a pandemia mocno pogłębiła te relacje. 
Czworonożny kompan to lekarstwo na wiele bolączek
Czworonożny kompan to lekarstwo na wiele bolączekFoto: Pavel Ilyukhin shutterstock

Większość z nas nauczyła się żyć w rzeczywistości pandemicznej. Jednak znaczna część Polaków odczuwa więcej stresu niż dwa lata temu, co wiąże się z gorszym samopoczuciem. Każdy z nas zastanawia się jak poprawić swój nastrój? Z pomocą przychodzą zwierzęcy przyjaciele. Najnowsze badanie "Współpraca 'zwierzoludzka' - psy i koty wśród Polaków", wskazuje, że aż dla 90 proc. z nas posiadanie zwierząt domowych znacznie poprawiło kondycję psychiczną.

Czas pandemii sprawił, że nowych przyjaciół zaczęliśmy szukać w schroniskach dla zwierząt. Tam podejmowaliśmy decyzje o ich przygarnięciu. Jak szacuje badanie przeprowadzone przez 3D Market na zlecenie dystrybutora karmy Brit, w domach Polaków mieszka blisko 8 mln psów i 7 mln kotów. Niemal połowa z nas posiada psa, a 31 proc. zarówno psa, jak i kota.

Z czworonożnymi towarzyszami odczuwamy coraz mocniejszą więź, a w wielu przypadkach traktujemy pupili jako członków rodziny. Przodują w tym przede wszystkim właściciele psów, do czego przyznaje się 2/3 badanych, w przypadku właścicieli kotów - co druga osoba. Tak silną więź ze zwierzętami budują szczególnie osoby młode, pomiędzy 18. a 35. rokiem życia. Zaledwie 1 proc. posiadaczy psów i 2 proc. właścicieli kotów nie odczuwa ze swoim pupilem większej więzi emocjonalnej. 

Naszymi gośćmi będą Michał Dąbrowski, behawiorysta i trener oraz Marta Gradzik, trenerka i pasjonatka kynologii. 

Ada Janiszewska sprawdzi też czym jest wardrobing, trend opisywany zdaniem: zrób mi zdjęcie na insta i...ubranie idzie do kosza. Według sondażu brytyjskiej firmy Barclaycard, aż 9 procent klientów w Wielkiej Brytanii kupuje ubrania tylko po to, aby jednorazowo pokazać się w nich na Instagramie. W Polsce nie jest lepiej. Jak z tym walczyć? Czy jest na to jakaś "recepta"? 

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (15.07) po godz. 15.05. Program poprowadzi  Marta Hoppe

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń