Praca za granicą. Jak jej szukać?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 09:00
Nowe kontakty, codzienne korzystanie z obcego języka i współpraca z międzynarodowym środowiskiem - to daje praca za granicą. Podpowiemy, gdzie i jak jej szukać. 
Co zagraniczne firmy oferują młodym ludziom z Polski? Na pewno doświadczenie na całe życie i nowe, zawodowe horyzonty.
Co zagraniczne firmy oferują młodym ludziom z Polski? Na pewno doświadczenie na całe życie i nowe, zawodowe horyzonty.Foto: Shutterstock/LightField Studios

Międzynarodowe zespoły można spotkać także w polskich firmach, jednak praca za granicą oferuje nam coś więcej - to możliwość sprawdzenia się w zupełnie samodzielnym życiu, czasem bardzo daleko od domu. - Najważniejszym motywem, towarzyszącym rozważaniom o krótszym lub dłuższym wyjeździe "za chlebem" są wysokie  zarobki na porównywalnych stanowiskach w wielu innych krajach, nawet trzy razy wyższe w porównaniu z ofertami krajowymi - wyjaśniał w Polskim Radiu ekspert Andrzej Kubisiak. 

Jeśli ktoś planuje praktyki studenckie za granicą na terenie Unii Europejskiej, zawsze warto postarać się o grant z programu Eramsus+. Jeśli ktoś szuka tam pracy - może skorzystać z pomocy polskich pośredników, którzy wybiorą dla nas najlepsze oferty. Zawsze jednak warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się dana firma, bo także i w tej branży nie brakuje oszustów. - Ciężko powiedzieć co powinno wzbudzić nasz niepokój, ponieważ z ogłoszenia, oferty nie wynika zbyt wiele. Najlepiej jest od razu skontaktować się z pracownikiem czy pośrednikiem i zadać mu jak najwięcej pytań. Tylko pewna ilość informacji pozwala nam nabrać podejrzeń lub się ich pozbyć - tłumaczyła Joanna Garnier z fundacji La Strada.

Gościem audycji będzie Katarzyna Kilanowska - właścicielka jednej z największej w Polsce agencji pracy za granicą. Sprawdzimy jak polscy studenci i młode osoby szukają pracy za granicą, zastanowimy się także jakie mają obawy, jakie są najczęstsze powody ich wyjazdu i jakie prace najchętniej podejmują.

***

Na "Dajesz radę" - w środę (03.08) o godz. 14.05 - zaprasza Marta Hoppe.

kul 


Zobacz więcej na temat: Czwórka praca młodzież

Czytaj także

Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czterodniowy tydzień pracy? Czy mamy szansę na taką zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:00
Na świecie testowany jest czterodniowy tydzień pracy. Wyniki tego eksperymentu pokazują, że pracownicy spędzający w pracy jeden dzień mniej w tygodniu są efektywniejsi i mniej zestresowani.
rozwiń zwiń