Göteborg - miasto z Posejdonem i Volvo

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 19:53
W audycji "Azymut 0" wybierzemy się na spacer po Hadze. Tyle że... nie tej holenderskiej, a szwedzkiej! Odwiedzimy jedną z dzielnic Göteborga.
Gteborg
GöteborgFoto: Shutterstock/Jaromir Vanek

Göteborg to miasta założone z myślą o morskim handlu. Do Göteborga przywożono statkami porcelanę, herbatę, przyprawy, szlachetne tkaniny i inne typowe dla XVIII wieku towary luksusowe. Z czasem miasto stało się portem przemysłowym, choć zachwyca licznych turystów. Ci szczególnie chętnie odwiedzają plac Götaplatsen i wesołe miasteczko Liseberg, które powstały przy okazji Wystawy Światowej w 1923 roku. Ta zaś była zorganizowana z okazji 300. rocznicy założenia miasta (w 1621 roku) i wielkiego jubileuszu. W centralnym punkcie placu znajduje się fontanna z Posejdonem autorstwa Carla Millesa, do dziś jest ona jednym z głównych z symboli miasta,

Szwedzka Haga, dzielnica Göteborg, nie przewyższa sławą tej holenderskiej, ale też potrafi zachwycić. Znajdziecie tam targ rybny udający gotycki kościół, a także szkielet wieloryba, który niegdyś podróżował po Europie jako przedziwna atrakcja.

Odwiedzimy również muzeum Volvo, by dowiedzieć się, jak przez ostatnie sto lat zmieniały się samochody uznane za najbezpieczniejsze na świecie. Swoje ulubione miejsca w Göteborgu wskaże też Natalia Kołaczek - tłumaczka i lektorka języka szwedzkiego, autorka Szwecjobloga oraz książki "I cóż, że o Szwecji".

Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Azymut 0" w sobotę (20.08) o godzinie 10.05 zaprasza Martyna Matwiejuk.

pj

Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tallin - co warto zobaczyć w stolicy Estonii?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 13:50
Tallin, określany mianem "tygrysa gospodarczego", to największe miasto Estonii, a jednocześnie stolica tego kraju. Miasto jest pełne zabytków i atrakcji, a my wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzamy, co warto tam zobaczyć.
rozwiń zwiń