Tallin - co warto zobaczyć w stolicy Estonii?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 13:50
Tallin, określany mianem "tygrysa gospodarczego", to największe miasto Estonii, a jednocześnie stolica tego kraju. Miasto jest pełne zabytków i atrakcji, a my wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzamy, co warto tam zobaczyć.
Tallin o zachodzie słońca
Tallin o zachodzie słońcaFoto: Dmitry Tkachenko Photo/Shutterstock

Miasto zlokalizowane jest w północnej części kraju, na brzegu Zatoki Tallińskiej. Zajmuje siódme miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata, a wraz z Turku w 2011 roku zdobyło miano Europejskiej Stolicy Kultury. Mieszka w nim ok. 450 tys. ludzi.

Miasto ery cyfrowej

- Tallin jest nazywany miastem ery cyfrowej. To ma swoje podłoże w historii. W 2007 Estonia stała się celem zmasowanego ataku cybernetycznego przeprowadzonego ze strony Federacji Rosyjskiej. Wówczas zostały zablokowane systemy bankowe i największe media w całym kraju - opowiada Martyna Matwiejuk. - Od tego czasu w Tallinie znajduje się centrum doskonalenia obrony cybernetycznej NATO, a samo miasto jest naszpikowane aplikacjami mobilnymi, które mają ułatwić życie ich mieszkańcom. Między innymi w czasie rzeczywistym można otrzymać informacje o korkach i komunikacji miejskiej. Można także wysłać wnioski, co warto poprawić w stolicy. Wysoko są rozwinięte e-usługi.

Zielona Stolica Europy 2023

Warto wiedzieć, że Tallin otrzymał tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023, przyznany przez Unię Europejską. Jak zaznaczył komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius: "Tallin wykazał się konkretnymi działaniami na rzecz natury. Najważniejszym z tych działań jest zaangażowanie miasta w zapewnienie mieszkańcom dużej ilości terenów zielonych. Miasto chce, aby parki, ogrody i rezerwaty przyrody pozostały dzikie, próbując w ten sposób zachęcić owady do zapylania".

- Tallin chce być miastem 15-minutowym. To jest koncepcja, która zakłada, że każdy mieszkaniec w ciągu 15 minut może dotrzeć do wszystkich potrzebnych miejsc użyteczności publicznej takich jak szkoła, sklep czy szpital - tłumaczy gospodyni audycji. - Tallin jest także pierwszą stolicą europejską, która wprowadziła darmową komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców.


Źr. Youtube/Turystyczna Jazda - odc. 130 - Estonia


Bogata i barwna historia

Mówiąc o Tallinie, nie sposób nie wspomnieć o jego bogatej i barwnej historii, której ślady można znaleźć w całym mieście. To tu funkcjonuje najstarsza apteka w Europie. Starówka zachwyca urokliwymi zaułkami, a restauracje przyciągają zapachem smakowitych i sycących potraw.

Kuchnia oparta jest na mięsie i rybach, bo w końcu Tallin leży nad morzem. - Polecam zupę z węgorza. Pyszna jest także gotowana soczewica podawana na podpłomyku i piklowana dynia - opowiada Martyna Matwiejuk. - W kuchni estońskiej znajdziemy dużo grzybów, roślin strączkowych, a także owoców leśnych pod różnymi postaciami. Służą jako dodatek do dań wytrawnych, jak i słodkich. Estończycy są także specjalistami w wytwarzaniu soku brzozowego. W tej kuchni czuć też wpływy kuchni skandynawskiej.

Zobacz także:


Muzeum, które warto odwiedzić

Będąc w Tallinie, warto wybrać się do muzeum marynistycznego, które jest zlokalizowane w hangarze Lennusadam - dawnym hangarze dla hydroplanów. - W tym wybudowanym w 1916 roku obiekcie dziś funkcjonuje muzeum marynistyczne. To jedno z najlepszych na świecie i jedno z atrakcyjniejszych muzeów, w jakich zdarzyło mi się być - tłumaczy autorka cyklu. - Główną atrakcją jest łódź podwodna Lembit, do której można wejść i zwiedzić jej oryginalne wnętrze.


Posłuchaj
20:00 Czworka /Azymut 0 - Tallin 09.07.2022.mp3 Tallin. Co warto zobaczyć w tym mieście? (Azymut 0/Czwórka)

 

Tallin jest świetną bazą wypadową do wycieczek. Można stamtąd pojechać m.in. nad pobliski wodospad Jägala. W okolicach Tallina znajduje się także największy Park Narodowy Lahemaa, który łączy las, bagno, plażę i morze. Ze stolicy Estonii jest niedaleko do Helsinek, bo tylko 80 km. Najłatwiej dostać się tam promem.


***

Audycja: Azymut 0

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 9.07.2022

Godzina emisji: 10.08

pj/aw

Czytaj także

Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:50
Podróże to sposób nie tylko na poznawanie świata, ale także siebie samego. - To szkoła życia, uczysz się sobie radzić, gdy jesteś zdany na siebie i musisz sam sobie zaufać. Konsekwencje twoich decyzji są natychmiastowe i najczęściej są bardzo intensywne. Najczęściej też nie da się ich cofnąć - mówił Patryk Strzałkowski, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry. Dlaczego warto odwiedzić Eger?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 14:00
Odkrywamy tureckie ślady w Egerze oraz jego podziemne oblicze. W każdej podróży jednak najważniejsi są ludzie, więc poznajemy Lajosa Kopcsika, twórcę muzeum marcepanu, rekordzistę Guinnessa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Beatles i herbata - wizytówki Londynu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:00
Jadąc na kilka dni do Londynu, nie sposób poznać wszystkich tajemnic tej wyjątkowej metropolii. - Ale warto spojrzeć na to miasto oczami członków zespołu The Beatles i koniecznie napić się herbaty - mówi dziennikarka podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń