Matury 2023. Piątek dniem egzaminu z angielskiego i języków obcych na poziomie podstawowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 08:20
Po egzaminie pisemnym z języka polskiego, przed maturzystami kolejny dzień zmagań. 5 maja uczniowie zdają egzaminy z języka angielskiego i języków obcych na poziomie podstawowym.
5 maja maturzyści piszą egzamin z języków obcych
5 maja maturzyści piszą egzamin z języków obcychFoto: PAP/Marcin Bielecki

Matury 2023 wystartowały. Uczniowie mają już za sobą pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego. Wśród tematów znalazły się m.in. "Przedwiośnie" i zeszłoroczna lektura "Pan Tadeusz".  


Język angielski - nie taki trudny

5 maja to drugi dzień matur 2023, punktualnie o 9.00 rozpoczęła się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Spośród ponad 270 tysięcy tegorocznych maturzystów, język angielski wybrało ponad 90 procent zdających. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 120 minut.

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym składa się z kilku części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz pracy pisemnej. Jak twierdzili przed egzaminem, w rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej maturzyści z IX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, to jeden z najprostszych egzaminów na maturze. - Mam piątkę z angielskiego, także się nie stresuję. Jest słuchanie, pisanie, czytanie, nic trudnego - mówił jeden z maturzystów.


Nowa formuła - więcej zadań

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział, że matura z języka angielskiego dla absolwentów czteroletniego liceum, czyli matura w nowej formule, ma kilka zmian w porównaniu z poprzednimi latami. Między innymi jest to zwiększenie liczby zadań z użyciem tego samego czasu, podniesiono także poziom trudności. 

O 14.00 rozpoczną się egzaminy z innych języków obcych na poziomie podstawowym - hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Zobacz także:

aw/IAR

Czytaj także

Ostatni dzień matur. Dziś były m.in. egzaminy z matematyki i geografii w językach obcych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:30
Wtorek to ostatni dzień matur pisemnych, w którym uczniowie zdawali egzaminy z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii w językach obcych. Przez cały czas trwania matur reporterzy Czwórki towarzyszyli abiturientom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maturus, czyli dojrzały. Wystartowały egzaminy maturalne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:00
Do tegorocznych matur przystąpi 272,4 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Matury rozpoczyna egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne. Dlaczego po niektóre warto sięgnąć ponownie?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 12:15
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury, a my w "Czterech porach roku", w Programie 1 Polskiego Radia, rozmawialiśmy o tym, czy i jak przez lata zmieniło się spojrzenie na utwory i bohaterów literackich. 
rozwiń zwiń