Matury 2023. Egzamin z języka angielskiego - arkusze i wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:15
Zakończył się pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka angielskiego. Tuż po egzaminach z maturzystami z XXVIII Liceum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie rozmawiała Oliwia Krettek.
5 maja maturzyści piszą egzamin z języków obcych
5 maja maturzyści piszą egzamin z języków obcychFoto: PAP/Lech Muszyński

Język angielski - zakończył się egzamin

Po języku polskim, maturzyści mierzą się z egzaminami z języków obcych. Zakończył się pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka angielskiego. Egzamin pisemny na tym poziomie z wybranego języka obcego nowożytnego jest obowiązkowy, angielski to od lat najczęściej wybierany przez maturzystów język obcy. Spośród ponad 270 tysięcy tegorocznych maturzystów, język angielski wybrało ponad 90 procent zdających.

W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących zdają egzaminy w nowej formule (Formuła 2023). Z kolei tegoroczni absolwenci techników, szkół branżowych II stopnia i abiturienci z wcześniejszych roczników zdają w starej formule (Formuła 2015). 


Arkusze oddawane przed czasem

Egzamin pisemny z angielskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godz. 9.00. Niezależnie czy był zdawany w starej, czy w nowej formule, trwał 120 minut. Jak wynika z relacji reporterki Czwórki, wielu maturzystów nie potrzebowało tak wiele czasu. Najszybszym z nich wypełnienie arkuszy zajęło im mniej niż godzinę. 

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym składała się z kilku części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz pracy pisemnej. Według pierwszych doniesień, uczniowie uznali maturę z angielskiego za dość łatwą.


Zobacz także:

Łatwy angielski, a co z resztą?

- Dla mnie to były oczywistości, byłam nawet zszokowana, że pytania były łatwe - mówiła jedna z maturzystek. - Wypowiedź pisemna dotyczyła wygranej w konkursie fotograficznym, o której w formie e-maila trzeba było powiadomić kolegę z Anglii. Nie było to specjalnie skomplikowane. Chociaż ograniczeniem w tym zadaniu był limit słów, co dla niektórych mogło być utrudnieniem.

W rozmowie z reporterką Czwórki, maturzyści także podzielili się swoimi obawami dotyczącymi pozostałych egzaminów. Dla wielu z nich problematyczna jest matematyka i matura ustna z języka polskiego.


Posłuchaj
08:41 Czwórka/Stacja Nauka - matura język angielski 05.05.2023.mp3 Relacja Oliwii Krettek po egzaminie z języka angielskiego (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zakończyły się także trwające od godziny 14.00 egzaminy z innych języków obcych na poziomie podstawowym: hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Wśród tegorocznych absolwentów chęć zdawania egzaminu z niemieckiego na poziomie podstawowym deklarowało 5,4 tys. osób, z rosyjskiego - 2,2 tys., z hiszpańskiego - 379 osoby, z francuskiego - 232 osoby i z włoskiego - 96 osób.

Zobacz arkusze maturalne:

Matura 2023: angielski. Arkusze CKE (Formuła 2015).pdf

Matura 2023: angielski. Arkusze CKE (Formuła 2023).pdf


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.05.2023

Godzina emisji: 12.20

aw/IAR/PAP

Czytaj także

Ostatni dzień matur. Dziś były m.in. egzaminy z matematyki i geografii w językach obcych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 14:30
Wtorek to ostatni dzień matur pisemnych, w którym uczniowie zdawali egzaminy z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii w językach obcych. Przez cały czas trwania matur reporterzy Czwórki towarzyszyli abiturientom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maturus, czyli dojrzały. Wystartowały egzaminy maturalne

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 09:00
Do tegorocznych matur przystąpi 272,4 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Matury rozpoczyna egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury szkolne. Dlaczego po niektóre warto sięgnąć ponownie?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 12:15
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury, a my w "Czterech porach roku", w Programie 1 Polskiego Radia, rozmawialiśmy o tym, czy i jak przez lata zmieniło się spojrzenie na utwory i bohaterów literackich. 
rozwiń zwiń