Czwórka poleca: "Krzyk 4"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 11:30
Film już dostępny na DVD i Blu-ray.
Audio
  • Życie Marco Beltramiego, twórcy muzyki do filmu - rozmowa w Czwórce

Sidney Prescott, przed laty wplątana w serię makabrycznych zabójstw, przyjeżdża do Woodsboro, gdzie miały miejsce tamte okropne wydarzenia. Miasteczko jest ostatnim punktem na trasie promocyjnej jej książki – poradnika dla osób, które miały podobne przeżycia. Sidney spotyka w mieście szeryfa Deweya Rileya oraz dziennikarkę, a dziś pisarkę Gale Weathers. Oboje przeżyli ów krwawy koszmar, zgotowany mieszkańcom Woodsboro przez tajemniczego zabójcę. Teraz są małżeństwem. Niestety, pojawienie się Sidney sprowadza także mordercę. Nie tylko ona sama, ale jej przyjaciele oraz całe miasteczko znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, bo młode pokolenie na nowo odkrywa zasady zabijania.
Nowa symfonia grozy i śmiechu


Fani słynnej serii filmów grozy z lat 90. długo czekali na kontynuację kultowego cyklu, który był pomyślany jako trylogia (złożyły się na nią filmy z lat 1996, 1997 i 2000). Wielbiciele „Krzyku” tracili już powoli nadzieję, bo kilkakrotnie mówiło się o realizacji nowego filmu, ale kończyło się na niejasnych zapowiedziach i plotkach. A jednak stało się. Wes Craven, uważany za odnowiciela kina grozy,  twórca innego wielkiego przeboju tego rodzaju – „Koszmaru z ulicy Wiązów”, połączył ponownie swe siły ze scenarzystą Kevinem Williamsonem, by jeszcze raz opowiedzieć o tajemniczym zabójcy w halloweenowej masce, ukazującej twarz wykrzywioną grymasem ze słynnego obrazu norweskiego malarza Edvarda Muncha „Krzyk” z 1893 roku. Cykl, w powszechnej opinii krytyki i widzów, na nowo zdefiniował podgatunek „slasher” (ang. slash – „ciąć”), opowieści, w których większość (najczęściej nastoletnich) bohaterów ginie w tajemniczych i makabrycznych okolicznościach z ręki psychopaty, albo też demona o ponadludzkich właściwościach. Utwór Cravena był wzorowany wyraźnie na kultowym „Halloween” (1978) Johna Carpentera. Pierwsza część trylogii „Krzyk” była najbardziej kasowym filmem na rynku amerykańskim w 1996 roku. Sukces wziął się zarówno z mistrzostwa realizatora w budowaniu napięcia (słynne, złowrogie sceny z dzwoniącym telefonem), jak i specyficznego poczucia humoru, przejawiającego się zwłaszcza w inteligentnej grze z regułami gatunkowymi „slashera”. Ironia na granicy zgrywy i prawdziwa groza połączyły się w trylogii „Krzyk” w idealnych proporcjach. Taka była opinia sporej części krytyki, a zwłaszcza armii zaprzysięgłych fanów.

W lipcu 2008 r. ogłoszono oficjalnie rozpoczęcie prac nad nowym filmem. Wes Craven oświadczył, że zgodzi się reżyserować, jeśli scenariusz będzie równie dobry jak w przypadku pierwszej części. Widocznie uznał, że taki jest, bo zasiadł w fotelu reżysera. W filmie, po długich negocjacjach, zgodzili się zagrać aktorzy, którym poprzednie części „Krzyku” przyniosły wielką popularność. Neve Campbell powróciła w roli prześladowanej przez watahy psychopatów Sidney Prescott – teraz autorki poradnika, który promuje w miasteczku Woodsboro, akurat w rocznicę pierwszego zabójstwa. Courtney Cox zagrała dziennikarkę (a obecnie pisarkę), Gale Weathers-Riley, a David Arquette szeryfa Deweya Rileya. Roger L. Jackson znowu użyczył głosu Ghostface killerowi. Anna Paquin („Fortepian”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”) i Kristen Bell („Raj dla par”, „Burleska”), tak jak poprzednio uczyniły to Drew Barrymore i Jada Pinkett Smith, pojawiły się gościnnie w małych rólkach. Nie obyło się bez kłopotów sądowych – producentka trzech pierwszych filmów, Cathy Konrad, oskarżyła producentów – słynnych braci Weinsteinów, o złamanie warunków kontraktu. Twierdziła, że ma pisemną umowę, która mówi, iż w razie kręcenia kontynuacji, to ona będzie producentką. Weinsteinowie odpierali zarzuty, twierdząc, iż umowa dotyczyła jedynie gadżetów związanych
z filmem.

Bob Weinstein bezwzględnie wierzył w film. Wyraził nadzieję, że – jeśli film odniesie sukces – uda mu się namówić Cravena i Williamsona na nową trylogię.  


Tytuł oryginalny: Scream 4
Reżyseria:Wes Craven
Scenariusz: Kevin Williamson

Wykonawcy:
Neve Campbell - Sidney Prescott
David Arquette - szeryf Dewey Riley
Courteney Cox - Gale Weathers-Riley
Emma Roberts - Jill Roberts
Hayden Panettiere - Kirby Reed
Anthony Anderson - zastępca szeryfa Perkins
Alison Brie - Rebecca
Adam Brody - detektyw Hoss
Rory Culkin - Charlie Walker
Marielle Jaffe - Olivia Morris
Eric Knudsen -Robbie
Mary McDonell - Kate Roberts
Marley Shelton - Judy Hicks
Nico Tortorella    - Trevor Shelton
Kristen Bell - Chloe
Brittany Robertson - Marnie
Anna Paquin - Rachel
Lucy Hale - Sherri
Shenae Grimes - Trudie
Aimee Teegarden    - Jenny Randall
Gordon Michaels    - zastępca szeryfa Jenkins

Muzyka: Marco Beltrami
Zdjęcia: Peter Deming
Montaż: Peter McNaulty
Scenografia: Adam Stockhausen
Dekoracje: Gerald Sullivan
Efekty specjalne: Ron Bolanowski
Producenci: Wes Craven, Carly Feingold, Iya Labunka
Producenci wykonawczy: Marianne Maddalena, Ron Schmidt, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
Produkcja: Corvus Corax Productions – Dimension Films – Midnight Entertainment – Outerbanks Entertaiment, USA

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seriale i filmy, które ogląda cała Ameryka

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 08:40
Czwórka poleca serial "Goście" i film fabularny "Temple Grandin".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wampiry i "Dotyk martwych"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 11:36
Najnowsza książka Charlaine Harris to kolejny tom przygód Sookie Stackhouse. Wampirza historia do zdobycia na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli nie my, to kto?"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 08:30
Zaproszenia na przedpremierowe pokazy filmu do zdobycia na naszej antenie!
rozwiń zwiń