Co stresuje studentów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:30
Coraz częściej młodzi Polacy przyznają, że nauka na studiach doprowadza ich na skraj załamania nerwowego. Powód? Obawa o brak dobrej, satysfakcjonującej pracy po zakończeniu studiowania.
Audio

Wyniki czwórkowej sondy pokazują, iż młodzi ludzie przy wyborze studiów przede wszystkim kierują się  pasją (48%), zaś dopiero na drugim miejscu perspektywą znalezienia po nich pracy. Goszcząca w studiu Jadwiga Naduk z firmy Hays Poland doradzała, iż powinniśmy starać się połączyć obie te opcje.

- Nie tak dawno rozmawiałam z bardzo utalentowanym filologiem, który znał kilka języków i skończył kilka kierunków i miał problem ze znalezieniem pracy. My z kolei na potęgę poszukujemy ludzi ze znajomością języków niszowych, typu holenderski, portugalski. Spytałam się dlaczego nie rozważy studiowania tych języków. On odpowiedział, że w Amsterdamie spokojnie dogada się po angielsku. To pokazuje, że wielu studentów nie bada faktycznego zapotrzebowania rynku – mówił gość Romualda Wójcika i Kasi Węsierskiej.

Jadwiga Naduk zwracała również uwagę na zaniedbywanie przez młodych ludzi nauki języków obcych, które obecnie mają znaczenie niezależnie od kierunku w którym się kształcimy.

- Coraz więcej firm zagranicznych wchodzi na nasz rynek, jeżeli inżynier chce mieć wyższe stanowisko musi się uczyć języka obcego bo nie będzie się w stanie porozumieć ze swoim szefem.

Więcej na temat perspektyw zawodowych studentów w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Poznaj style dawnego wojowania na "Archelogii wojny"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 21:00
Uniwersytet Warszawski wyszedł na przeciw oczekiwaniom miłośników wiedzy na temat sztuki wojennej sprzed wielu wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy inżynier może być humanistą?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 08:58
Superuniwersytety to jeden ze sposobów radzenia sobie z niżem demograficznym na wyższych uczelniach w Polsce. Według prognoz do roku 2020 liczba studentów może znacząco się zmniejszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmień studia na takie, po których znajdziesz pracę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 08:00
Jeżeli po studiach pierwszego stopnia czujecie, że wybrany przez was kierunek nie jest tym, o którym marzyliście, to Instytut Informatyki i Automatyki Stosowanej ma dla was propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Miasto wystąpił w "Ministerstwie Dźwięku". Zobaczcie wideo

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 17:50
Koncert zrealizowany został w ramach projektu "Promocji młodej polskiej muzyki", realizowanego przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
rozwiń zwiń