Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

Stopa bezrobocia na niezmiennie niskim poziomie. Poprawiają się wskaźniki nastrojów konsumenckich

Stopa bezrobocia w lipcu 2023 r. wyniosła 5 proc. wobec 5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 782,4 tys. wobec 783,5 tys. osób miesiąc wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny bezrobocie zatrudnienie firma konsument produkcja przemysłowa POLSKA społeczeństwo

Wzrośnie czy spadnie? Analitycy nie są zgodni w ocenie PKB, czekają na dane GUS

W drugim kwartale 2023 roku PKB wzrósł o 0,2 proc., a w całym roku średni wzrost gospodarczy będzie na poziomie 0,7 proc. - przewiduje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski ocenia, że w drugim kwartale odnotowaliśmy największy dołek w polskiej koniunkturze, a PKB w tym okresie spadł w ujęciu rocznym o 0,7 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Główny Urząd Statystyczny ekonomia eksport import bilans handlowy

Jak wyglądała prywatyzacja po 1989 roku? Przypominamy bulwersujące historie

"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie pierwsze pytanie, które które Zjednoczona Prawica zamierza zadać Polakom w ogólnokrajowym referendum. Odbędzie się ono razem z wyborami parlamentarnymi 15 października. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ujawnił dziś pierwsze z czterech planowanych pytań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prywatyzacja Jerzy Buzek Donald Tusk przedsiębiorstwo Główny Urząd Statystyczny gus referendum

Eksperci: średnia płaca w Polsce rośnie już szybciej niż inflacja

Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale nie nadmiernie ponad poziom inflacji, co dowodzi zrównoważonego rozwoju i daje szansę na rozwój klasy średniej. Nie ma w takim wypadku niebezpieczeństwa wzrostu inflacji ze względu na rosnące płace - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UE nie walczymy skutecznie z inflacją, nie rośnie odpowiednio wydajność pracy, a znaczny wzrost płacy minimalnej powoduje, że otrzymuje ją coraz więcej pracujących. Widać też duże różnice wynagrodzeń między sektorami, co łącznie będzie skutkowało dalszą presją płacową i inflacyjną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny płaca minimalna zarobki wzrost gospodarczy

Ile jednoosobowych firm działa w Polsce? Niejasny obraz tego sektora przedsiębiorczości

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce z roku na rok staje się coraz ważniejszą kwestią w dyskusji o kondycji rynku pracy. Tymczasem statystyka publiczna pokazuje niejasny obraz tego sektora przedsiębiorczości. Analizy utrudnia też brak spójnych baz danych oraz opracowań dotyczących różnic w przedstawianych zakresach informacji - piszą analitycy Polskiego instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma działalność gospodarcza ZUS Główny Urząd Statystyczny statystyka

Eksperci: niepewny i niestabilny czas utrudnia ocenę rzetelną stanu gospodarki i jej przyszłości

Trudno opisywać stan gospodarki z miesiąca na miesiąc, a przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych nawet rok do roku. Perturbacje wywołane pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, choć o ich coraz częściej zapominamy, nadal wywołują skutki gospodarcze, przede wszystkim wprowadzając niepewność. Ale wiąże się ona także np. z istotnym wzrostem płacy minimalnej, czego obawiają się najmniejsze firmy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż płaca minimalna ekonomia budżet Ministerstwo Finansów

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wyniósł 45,1 p. PIE: firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w czerwcu wyniósł 45,1 pkt wobec 47 pkt zanotowanych przed miesiącem - wynika z danych agencji S&P Global. Dołek koniunktury za nami, w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI Główny Urząd Statystyczny firma przedsiębiorstwo koszty łańcuch dostaw

Eksperci: przyszłość polskich firm zależy od tego, jak szybko odrodzi się wzrost gospodarczy

Liczba upadłości przedsiębiorstw w Polsce nie jest duża, choć po części wynika to również z naszego prawa dającego możliwość wyporu innej drogi likwidacji firmy. Niestety sporo jest też zawieszeń działalności, z którymi nie wiadomo co będzie w przyszłości. Duże znaczeni z pewnością będzie miało to, co dalej będzie się działo z gospodarką, czy w nadchodzących kwartałach zacznie się odbijać. Liczymy na to, ale problemów jest wiele, np. walka z inflacją - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja firma pkb Główny Urząd Statystyczny