Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

Inflacja wyhamowała. Prof. Ancyparowicz: bez dodatkowych impulsów powinna wygasać

- Jeszcze w maju mieliśmy przyrost inflacji miesiąc do miesiąca 1,5 proc., a teraz jest 0,4 proc. Jedna jaskółka wiosna nie czyni, ale jeżeli miesięczne tempo utrzyma się na tym poziomie, to nie będzie nam groziło nakręcanie spirali cen i płac - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej pieniądze inflacja Główny Urząd Statystyczny

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: oferta wakacji kredytowych jest bardzo atrakcyjna

- Rządowa oferta wakacji kredytowych jest bardzo atrakcyjna i gdybym miała kredyt, na pewno bym z nich skorzystała - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, która skomentowała kwestie związane z inflacją. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ekonomia inflacja Główny Urząd Statystyczny gus społeczeństwo kredyt

Uciekamy z miasta na wieś. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko

W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA miasto wieś mieszkanie dom Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny

Praca wciąż czeka na pracownika. GUS podał nowe dane

Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku w Polsce było 158,7 tys. wolnych miejsc pracy - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Z kolei ceny producentów usług związanych z obsługą działalności gospodarczej wzrosły w I kwartale 2022 o 5,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zatrudnienie firma Główny Urząd Statystyczny działalność gospodarcza

"Łabędzi śpiew" wysokiego popytu. Eksperci komentują najnowsze dane GUS

- Dane o sprzedaży detalicznej pokazują, że nie ma bariery popytu, aby przerzucać koszty na ceny - uważa analityk ING Banku Śląskiego Rafał Bonecki. Z kolei według ekonomistów Pekao SA "wysoki odczyt GUS sprzedaży detalicznej w kwietniu to jej łabędzi śpiew. W kolejnych miesiącach odczyty będą maleć".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna handel internetowy budownictwo mieszkania

Inflacja wyhamowuje, ale analitycy spodziewają się wskaźnika dwucyfrowego. PIE: będą ją podwyższać ceny paliw

Inflacja w lutym wyniosła 8,5 proc. licząc rok do roku wobec 9,4 proc. w styczniu. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że wyhamowanie inflacji w lutym to efekt zastosowania rozwiązań zawartych w drugiej tarczy antyinflacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny inflacja