Polskie Radio
Section05
Główny Urząd Statystyczny

Kwarantanna potęguje samotność. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię

- W Polsce jest 5 mln gospodarstw jednoosobowych, to oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego domu - wynika z "Raportu o samotności", przygotowanego przez Szlachetną Paczkę, która uruchomiła także specjalną infolinię "Dobre słowa - telefon dla seniorów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce senior społeczeństwo zdrowie pandemia Szlachetna Paczka Główny Urząd Statystyczny

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Jakie będą konsekwencje wzrostu płac?

Gospodarka przyspiesza a naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest wzrost płac. Analitycy zwracają jednak uwagę na konsekwencje, jakie w niedalekiej przyszłości będą miały te wzrosty. Problemy będą miały małe firmy, a ostatecznie wzrośnie inflacja. Trzeba mieć też świadomość, że za chwile nadejdzie wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń, jako konsekwencja spowalnia europejskiej gospodarki i niepokojów na świecie, a także napływu tańszych pracowników z Ukrainy oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia

"Są powody do zadowolenia" Eksperci o najnowszych danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Bartłomiej Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) pozytywnie ocenili dane Głównego Urzędu Statystycznego o tym, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,3 procent licząc rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa

Eksperci o danych GUS

Goście Polskiego Radia 24: Marian Szołucha (Uczelnia Vistula), Artur Bartoszewicz (SGH) i Tomasz Zalewski (Kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy) w audycji Rządzy pieniądza podkreślali zgodnie, że jest za wcześnie by twierdzić że mniejsze tempo sprzedaży detalicznej w kwietniu spowodowane jest zakazem handlu w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel w niedzielę gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna ceny żywności

"Ten rok będzie lepszy w gospodarce". Prognozy ekspertów

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 3,7 procent rok do roku. Taką informację podał Główny Urząd Statystyczny. GUS poinformował też, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w lutym o 6,8 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 4599 złotych i 72 grosze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska Główny Urząd Statystyczny wzrost gospodarczy wynagrodzenia przeciętne wynagrodzenie

Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki

Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  dochody gus Główny Urząd Statystyczny pieniądze