Powstanie Warszawskie – Pamiętamy!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 11:15
W 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Czwórki będziemy poruszali tematy związane z wydarzeniami historycznymi z 1 sierpnia 1944 roku i sposobami na ich upamiętnienie.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do Śródmieścia
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaFoto: (fot. Wikimedia Commons)

Zaczęliśmy od audycji "Poranek OnLine". Już po godzinie 6 przedstawiliśmy Wam kalendarium obchodów rocznicy, następnie po godzinie 8 połączyliśmy się ze strażą pożarną, a dokładniej ze Zbigniewem Kaliszykiem, który opowiedział o koncercie "Bohaterom Powstania Warszawskiego Strażacy". Po godzinie 8.30 w naszym studiu pojawił się Paweł Ukielski, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego!

Nieco później, bo po godzinie 9 w audycji "W cztery oczy" rozmawialiśmy ze słuchaczami o lokalnym patriotyzmie, przywiązaniu do miejsca urodzenia, znajomości historii rodzinnych miejscowości i zabytków godnych polecenia innym słuchaczom.

>>Zapraszamy do specjalnego serwisu Polskiego Radia, poświęconego Powstaniu Warszawskiemu, a w nim unikatowe dźwięki i zdjęcia<<

Ciekawą dyskusję przygotowała dla Was również załoga audycji "4 do 4". Wspólnie z Wami i naszymi gośćmi odpowiadaliśmy na pytania, czy mamy dystans do ważnych dat historycznych? Czy zawsze musimy się spierać nawet o sprawy takie, jak symbole powstańcze? To po godzinie 13, a po 14. Ania Depczyńska zbadała prawne możliwości wykorzystywania symboli narodowych, religijnych i historycznych.

Po południu w "Czwartym Wymiarze" nowe technologie, a Powstanie Warszawskie. Opowiadaliśmy o aplikacji "Śladami Powstania Warszawskiego", w której można zobaczyć 73 lokalizacje związane z wydarzeniami sprzed 68 lat. Oprócz tego informacje o grze strategicznej "Uprising 44" oraz zaproszenie do udziału w grze miejskiej "63 dni z życia Warszawy", w której uczestnicy wykorzystają smartfony. To wszystko między godziną 16 a 18.

Czytaj także

60. dzień powstania. Żoliborz w ogniu walk

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 07:58
29 września, rano rozpoczyna się generalny szturm na Żoliborz. Przeważające siły wroga kilkakrotnie nacierają od południa i zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"1 sierpnia warszawiacy wreszcie poczuli się wolni"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:48
Choć Powstanie zakończyło się zniszczeniem stolicy i śmiercią wielu tysięcy osób, to w rocznicę jego wybuchu jest z czego się radować, o czym przekonywał w Czwórce Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grupy rekonstrukcyjne drażnią mnie bardziej niż Madonna"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:46
Z jednej strony skandalistka Madonna, z drugiej powstańcy chcący opatentować symbol polski walczącej. Jak czcić pamięć o Powstaniu?
rozwiń zwiń