"Grupy rekonstrukcyjne drażnią mnie bardziej niż Madonna"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 10:46
Z jednej strony skandalistka Madonna, z drugiej powstańcy chcący opatentować symbol polski walczącej. Jak czcić pamięć o Powstaniu?
Audio

W sondzie ulicznej przeprowadzonej przez Czwórkę, większość zapytanych ludzi uznała, że Polacy nie mają dystansu do własnej historii. Zdaniem goszczącego w naszym studiu literata Tomasza Łubieńskiego dystans do Powstania Warszawskiego pojawi się wraz z upływem czasu, kiedy odejdą ostatni żyjący uczestnicy tego zrywu. Póki co, powstańcy wydają się być coraz bardziej zirytowani komercjalizacją pamięci o wydarzeniach z sierpnia roku 1944. Widok kotwicy wytatuowanej na łydce pewnego młodego człowieka skłonił jednego z żołnierzy do wyjścia z inicjatywą opatentowania symbolu.

- Ta łydka wydaje mi się najmniej groźna; o wiele bardziej denerwują mnie te wszystkie zabawki i opaski sprzedawane na bazarach. Należałoby zacząć "reglamentować" tę pamięć - mówił Tomasz Łubieński. Co ciekawe, wybitnego prozaika nie drażni zbiegnięcie się dat koncertu Madonny z obchodami rocznicy wybuchu powstania. Natomiast rekonstruowanie walk powstańczych uznał on za niestosowne. - Uważam, że to strasznie naiwne, że to jest zdziecinniała wersja powstania. Ci zażywni panowie z brzuszkami, którzy biegają z karabinami, nie mają nic wspólnego z powstańcami - ocenił.

>> Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu <<

Zdaniem gościa Krzysztofa Grzybowskiego kluczowa dla pamięci o powstaniu jest pamięć rodzinna, historia pojedynczych ludzi, którzy brali udział w tamtym zrywie. A jak zdaniem słuchaczy Czwórki powinna wyglądać nasza pamięć o Powstaniu? Posłuchaj nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Fani Madonny zobaczą film o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 16:14
Madonna wystąpi 1 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tego dnia wypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który rozpoczął Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 23:50
Bardzo chciał doczekać 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i powstającego wówczas muzeum. Nie doczekał, zmarł 11 dni przed tą rocznicą. A to on oddał pierwsze strzały w powstaniu, jeszcze przed godziną "W".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w sukienkach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 12:40
- Co czwarty powstaniec to kobieta: łączniczka, sanitariuszka, minerka. Kobiety walczyły na pierwszej linii frontu, prowadziły gospody żołnierskie, pracowały w kancelarii, chodziły kanałami - mówi Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina "W." Oddajmy hołd Powstańcom Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 15:16
O godne uczczenie tej chwili apeluje Prezes Związku Powstańców Warszawskich generał Zbigniew Ścibor Rylski.
rozwiń zwiń