Kasia Dydo. Dziennikarka Czwórki wyróżniona przez MSKPU

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 12:00
Dziennikarka radiowej Czwórki Kasia Dydo zrealizowała swoje marzenie i właśnie ukończyła Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Z wyróżnieniem!
Kasia Dydo w pracowni.
Kasia Dydo w pracowni.Foto: mat. prywatne

Na co dzień Kasia Dydo prowadzi audycje "Stacja Kultura" i "Ratujemy świat". Modą interesowała się "od zawsze", a w pandemii postanowiła rozpocząć naukę w prestiżowej szkole projektowania kostiumów i ubiorów - MSKPU w Warszawie. 28 września ukończyła ją z wyróżnieniem. Została także doceniona trzema innymi wyróżnieniami - od Teatru 6. piętro, RISK Made in Warsaw i Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Kolekcję dyplomową Kasia Dydo zaprezentowała przy współpracy z Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Monumentalne postindustrialne przestrzenie muzeum są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. To właśnie tam Kasia zaprojektowała swoje tkaniny i zrobiła sesję zdjęciową kolekcji. - Kolekcja Katarzyny Dydo-Rosłoń jest moją ulubioną. Fantastyczne wykonanie, niesamowita konstrukcja, autorskie printy, świetne nawiązanie do światowych trendów to elementy, które sprawiały, że te projekty wybijały się na tle innych - mówiła Magdalena Płonka, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Przedstawiciele Muzeum Etnograficznego podkreślali, że Kasia Dydo podtrzymała polskie tradycje włókiennicze.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez DYDO (@kasia_dydo)

- Do stworzenia kolekcji użyłam lnianych żakardów, które zostały utkane w muzeum na starych, odrestaurowanych maszynach z lat 70. ubiegłego wieku. Wzory tkanin pochodzą z lat 1939-1970. Wiele lat temu len był uprawiany w okolicach Żyrardowa, a fabryki tętniły życiem, produkując piękne tkaniny. Pochodzę z Mazowsza, wiec naturalnie szukałam tematu bliskiego miejsca, gdzie mieszkam. Tą kolekcją chciałam podtrzymać mazowieckie tradycje włókiennicze, oddać hołd projektantom tkanin z przeszłości, wymyślić nową formę dla wspaniałej tkaniny, jaką jest len - opowiada Dydo.


Jeden z projektów dyplomowych Kasi Dydo. Jeden z projektów dyplomowych Kasi Dydo.

kul/kor

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianni Versace. Projektant przepychu i nadmiaru

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:40
- Styl to sposób na wyrażenie, kim jesteś, bez konieczności otwierania ust - mawiał Gianni Versace. Włoski projektant wraz z rodzeństwem Donatellą i Santo stworzyli modowe imperium, które od dekad definiuje kobiecość przepychem, bogactwem i nadmiarem.
rozwiń zwiń