Alfred Nobel - co wiemy o słynnym wynalazcy?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:15
W dniach 3-10 października trwa Tydzień Noblowski. W najbliższym wydaniu audycji przyjrzymy się bliżej fundatorowi nagrody i sprawdzimy, kim był Alfred Bernhard Nobel.
Alfred Nobel
Alfred NobelFoto: PAP/picture-alliance/dpa

Alfred Bernhard Nobel to postać nietuzinkowa. Swoimi talentami mógłby obdzielić kilka osób. Przyszły wynalazca urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie. Był synem Immanuela Nobla, bogatego właściciela kilku fabryk, w których produkowano m.in. silniki dla statków parowych. Jego matka Andrietta Ahlsell pochodziła z dobrze sytuowanej rodziny. Młody Alfred, podobnie jak ojciec, pasjonował się pirotechniką.

1 stycznia 1867 roku Alfred Nobel przeżył wielki dzień: po wielu próbach wyprodukował substancję wybuchową odporną na wstrząsy i łatwą w transporcie. W ten sposób odkrył to, co znamy jako dynamit. W tym samym roku Nobel opatentował tę technologię i zarejestrował znak towarowy "dynamit". Żeby detonacja lasek dynamitu stała się możliwa, wynalazł także detonator i zapalnik. Zapotrzebowanie na dynamit i detonatory było ogromne. Fabryka Nobla w Krümmel koło Hamburga, w Niemczech, zaczęła eksportować nitroglicerynę nie tylko do innych krajów Europy, ale też do Ameryki i Australii. Z biegiem czasu Alfred Nobel założył fabryki i laboratoria w ok. 90 różnych miejscach w ponad 20 krajach. Nobel na swoim wynalazku zbił fortunę.

Wynaleziony przez niego dynamit to tylko jeden z kilkuset jego wynalazków. Nobel zajmował się również pracą literacką. Pisał wiersze, napisał powieść i dramat. Przyjaźnił się np. z Wiktorem Hugo i innymi literatami w Paryżu. Wiele podróżował, właściwie żył na walizkach, na co zwracał uwagę Hugo, nazywając wynalazcę "najbogatszym wagabundą Europy". Nobel był też zainteresowany sprawami społecznymi, związanymi m.in. z pokojem na świecie.

Nobel zmarł na atak serca w swoim domu w San Remo we Włoszech 10 grudnia 1896 roku. Kiedy otwarto jego testament, ku zaskoczeniu wielu okazało się, że jego fortuna ma zostać spożytkowana na nagrody w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju. Najbliżsi spadkobiercy z fortuny wartej 31 mln koron szwedzkich otrzymali zaledwie 1 mln. Co jeszcze wiemy o fundatorze najsłynniejszej nagrody? O tym opowiemy w Czwórce.

Zobacz także:


***

Na audycję Zaklinacze czasu zapraszamy w sobotę (8.10) po godz. 15.05. Program poprowadzi Jakub Jamrozek.

aw/kor

Czytaj także

Rozmowa z prędkością światła. Aleksander Bell i fototelefon

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:45
3 czerwca 1880 roku Aleksander Graham Bell przeprowadził pierwszą transmisję telefoniczną bez użycia kabla. Zaledwie cztery lata po opatentowaniu telefonu powstało urządzenie, które przesyłało dźwięk za pośrednictwem wiązki światła. Wynaleziona przez Bella technologia do dziś jest w użyciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Łukasiewicz - czy może inspirować dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 12:30
- Większości z nas Łukasiewicz kojarzy się z lampą naftową i przemysłem naftowym. Jednak działał także w konspiracji i był społecznikiem - mówi prof. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej. - Łukasiewicz przechodził transformację od trochę szalonego romantyka do pozytywisty. Może inspirować młodych i jest doskonałym patronem uczelni technicznej.
rozwiń zwiń