Polskie Radio
Section05

Ignacy Łukasiewicz

"Jedyne takie miejsce" w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce

Prezentowany jest tu m.in. oryginalny, jednosilnikowy samolot, do którego zwiedzający mogą wejść i poczuć się jak pilot niewielkiej, latającej jednostki. Można tu również oglądać ekspozycje poświęcone przyrodzie czy te, na których można prześledzić funkcjonowanie ludzkiego organizmu. "Jedyne takie miejsce" gościło w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce, która w tej chwili stanowi jedną z najmłodszych atrakcji turystycznych na mapie Polski.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo podkarpackie Sława Bieńczycka turystyka NAUKA społeczeństwo

Działalność Jana Bożego Ignacego Józefa Łukasiewicza

W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. O działalności Łukasiewicza mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gierlach, autor książek i znawca Jana Bożego Ignacego Józefa Łukaszewicza, kustosz i kierownik Działu Historii Oświetlenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Zobacz więcej na temat:  ropa naftowa wynalazcy podkarpackie

"Po ropę do Bóbrki" - reportaż Jakuba Tarki

Spacer po najstarszej czynnej do dziś kopalni ropy naftowej w Bóbrce (obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza) jest okazją, by poznać postać Ignacego Łukasiewicza - pioniera przemysłu naftowego w Europie, polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej, ale też by dowiedzieć się, czym jest "olej skalny" i jak się go wydobywa oraz czy Polska może być potentatem w wydobyciu tego cennego surowca.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka ropa naftowa podkarpackie

PR24 "Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza

- Ignacy Łukasiewicz zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy i troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej. (..) Ważnym wątkiem jest też działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej. To bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura

Ignacy Łukasiewicz - czy może inspirować dzisiaj?

- Większości z nas Łukasiewicz kojarzy się z lampą naftową i przemysłem naftowym. Jednak działał także w konspiracji i był społecznikiem - mówi prof. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej. - Łukasiewicz przechodził transformację od trochę szalonego romantyka do pozytywisty. Może inspirować młodych i jest doskonałym patronem uczelni technicznej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka chemia wynalazcy wynalazek NAUKA Jakub Jamrozek

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski muzeum zabytki przemysł

Ignacy Łukasiewicz. Nie tylko wynalazca, ale także społecznik i darczyńca

Ignacy Łukasiewicz był pionierem przemysłu naftowego i człowiekiem, który podarował ludzkości lampę naftową. Był też nazywany „ojcem Łukasiewiczem”, ale to przez wdzięcznych mu za ludzkie wsparcie mieszkańców Galicji. Ten fakt jednak długo pomijano. - Przejrzałem podręczniki z okresu PRL-u i tego elementu nigdy nie zauważono - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Historia - ludzie ropa naftowa Dorota Truszczak

Ignacy Łukasiewicz. Założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej

Naukowiec, filantrop, przedsiębiorca, społecznik, wynalazca, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Ignacego Łukasiewicza. "Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność wywarła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata" – głosi uchwała Sejmu. Co wiemy o tej wybitnej postaci?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka Tomasz Zapert społeczeństwo