Święto Niepodległości 2022. Świętuj z Czwórką!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 11:00
Technologie, wynalazki, podróże, kultura, zaproszenia na dobre filmy i literatura - to wszystko z okazji Święta Niepodległości na naszej antenie. W Czwórce także moc dobrej i wyłącznie polskiej muzyki!
O Święcie Niepodległości rozmawiano w Klubie Trójki
O Święcie Niepodległości rozmawiano w "Klubie Trójki"Foto: shutterstock/De Visu

11 listopada świętujemy jedną z najważniejszych dat dla wszystkich Polaków - święto ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Dlatego, w dziś oprawa muzyczna na antenie Czwórki będzie zbudowana wyłącznie z utworów polskich.

Świętowanie rozpoczęliśmy od samego rana. W programie "Najlepszy dzień tygodnia" (godz. 06.00-09.00) zdradziliśmy kilka sposobów na niekonwencjonalne spędzenie 11 listopada. W Miliczu odbędzie się gra terenowa "Droga po Niepodległość", w Gdańsku mieszkańcy odliczają dni do Biegu Niepodległości, a Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy Dzielnicy Ochota zaprasza na Maraton Zumby z okazji Dnia Niepodległości. W audycji zapowiedzieliśmy również gry miejskie w Warszawie i Krakowie - wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia.

W cyklu "Na językach" zaprosiliśmy na rozmowy w języku angielskim - tym razem wokół Narodowego Święta Niepodległości. Poznaliśmy zwroty dotyczące niepodległości, flagi, hymnu narodowego, marszu niepodległościowego.

Posłuchaj
03:59 CZWÓRKA NDT - dzien niepodleglosci 11.11.2022.mp3 Święto Niepodległości - jak i gdzie spędzić ten dzień? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

W audycji "Stacja Kultura" (10.05-12.00) Łukasz Muszyński, krytyk filmowy w "Filmweb", opowiedział i zrecenzował produkcje, które nawiązują do historii Polski.

Sprawdź także:

W audycji "Stacja Nauka" (12.05-13.00) udowodniliśmy, że polska nauka także jest niepodległa. W tej dziedzinie zdecydowanie nie mamy powodów do kompleksów. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy - to właśnie w naszym kraju opracowano rozwiązania, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnego świata. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ 100 polskich wynalazków na stulecie <<<

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedłuży się, a my w sobotniej audycji Zaklinacze czasu (12 listopada po godz. 15.05) poznawać będziemy historię polskiej wojskowości. Jak się okazuje - to nie tylko zbiory w muzeach i wystawy okolicznościowe. Każde większe wydarzenie z historii Polski ma dopracowane w szczegółach inscenizacje historyczne i grupy rekonstrukcyjne, które się nimi zajmują. Dbając o maksymalną wiarygodność, członkowie tych grup wiele czasu poświęcają na odtwarzanie umundurowania, broni i faktycznego przebiegu zdarzeń, współpracując z historykami.

Ważny punkt działalności rekonstruktorów to szeroko pojęta edukacja. Członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości opowiedzą nam m.in. o tym, jak w ramach obchodów rocznicowych 11 listopada wystawiali warty honorowe, asysty dla sztandarów i uczestniczyli w defiladach.

Sprawdź także:

___

Polskie Radio włącza się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje i relacje związane z tym wydarzeniem. Ponadto o godz. 12.00 już po raz piąty we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

ZOBACZ TAKŻE Obchody Święta Niepodległości w Polskim Radiu <<<

***

mat.pras./kd/kor

Czytaj także

Pieniądze w niepodległej Polsce. Jak zmieniał się system monetarny?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 17:30
W dniu Święta Niepodległości sprawdzamy, jakie były początki naszej waluty i jaką drogę przeszła ona od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez okres PRL, do 1989 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 20:05
Polacy wywalczyli niepodległość 103 lata temu. Obecne w polszczyźnie od wieków słowo "patriotyzm" dzisiaj brzmi jednak nieco patetycznie. Najczęściej pojawia się przy okazji świąt narodowych i rocznic. Jaki ma ono wydźwięk na co dzień? Jakimi patriotami jesteśmy w dni powszednie? Jak przejawia się nasz patriotyzm każdego dnia i jakiego patriotyzmu potrzeba nam w zglobalizowanym świecie? 
rozwiń zwiń