Juliusz Machulski - cudowne dziecko polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 10:00
Zwroty "Ciemność widzę, ciemność", "Nie kop pana, bo się spocisz", czy "Ucho od śledzia" zagościły już na dobre w polskim języku. Zawdzięczamy je Juliuszowi Machulskiemu.
Audio
Juliusz Machulski w Czwórce
Juliusz Machulski w CzwórceFoto: fot. Wojciech Kusiński

Miał zaledwie 26 lat, kiedy zadebiutował filmem "Vabank"... i odniósł sukces. Nakręcona dwa lata później "Seksmisja" przyniosła reżyserowi jeszcze większą popularność.

– Chcę się sprawdzić, żeby udowodnić wszystkim, że umiem robić filmy – mówił Juliusz Machulski w 1982 roku, w nagraniach "Archiwum Polskiego Radia", niedługo po debiucie filmowym, czyli "Va Banku". – I choć czasem ważna jest szczerość przekazu, a jego forma jest kwestią drugorzędną, to rzadko się udaje. Postawiłem więc na czyste kino, by sprawdzić się w konfrontacji reżyser – widz, bo to jest podstawa.

Choć w tym roku reżyser skończy 58 lat, dla wielu widzów nadal jest "cudownym dzieckiem polskiego kina". – Już pierwszymi swoimi filmami Juliusz Machulski udowodnił, że jest mistrzem formy i zabawy gatunkami – mówi w Czwórce Adriana Prodeus, krytyk filmowy. - Już od wielu, wielu lat nic nie musi nikomu udowadniać. Po "Va Banku", "Kingsajzie” i "Seksmisji" został tak uznanym reżyserem, że jego

Adriana
Adriana Prodeus i Jakub Majmurek wraz z Niną Karczmarewicz w studiu Czwórki/screen wideo

pozycji nic nie zmieni.

Hitman - tak sam siebie nazywał Machulski, i tak też zatytułował swoją autobiografię. 18 wyreżyserowanych filmów, w tym kilka naprawdę poważnych hitów, które przeszły do historii polskiego kina. To jemu zawdzięczamy także m.in. takie perły jak "Kiler", czy "Pieniądze to nie wszystko". Jego najnowszy film, pt. "Ambasada", wejdzie na na ekrany polskich kin już niebawem. Poza tym Machulski był producentem m.in. "Dnia świra" i "Psów".

O ulubionych aktorach, dowcipie i bystrości obserwacji Juliusza Machulskiego, Nina Karczmarewicz rozmawiała z krytykami: Adrianą Prodeus i Jakubem Majmurkiem. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy po kliknięciu w załączony plik dźwiękowy.


Audycję "Ściąga z Popkultury" usłyszysz w każdą niedzielę o 14.00.

Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niewysłuchane" kobiety Solidarności będą mieć swój film

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 17:40
Nie skakały przez płot, nie były na linii ognia, nie walczyły w pierwszym szeregu, ale to nie znaczy, że nie zapisały się w naszej historii. Anonimowe, jak dotąd, kobiety Solidarności stały się bohaterkami dokumentu, nad którym pracują Marta Dzido i Piotr Śliwowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiecka była bardzo pracowita i... równie niecierpliwa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 06:00
- Mama była niesamowicie wielofunkcyjną, wielozadaniową dziewczyną – wspomina Agnieszkę Osiecką jej córka, Agata Passent, w Czwórce. – Odeszła od filmu, bo to nie było na jej temperament. Filmy robiło się długo, a ona lubiła szybko widzieć efekty swojej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Gelner: miałem w życiu szczęście

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 18:13
Zagrał w "Sali samobójców", a niebawem zobaczymy go w dużej roli "Płonących wieżowcach" Tomasza Wasilewskiego. - Miałem szczęście, bo rzadko się zdarza rozpoczęcie poważnej kariery jeszcze w szkole aktorskiej - mówi Bartosz Gelner w Czwórce.
rozwiń zwiń