"Niewysłuchane" kobiety Solidarności będą mieć swój film

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 17:40
Nie skakały przez płot, nie były na linii ognia, nie walczyły w pierwszym szeregu, ale to nie znaczy, że nie zapisały się w naszej historii. Anonimowe, jak dotąd, kobiety Solidarności stały się bohaterkami dokumentu, nad którym pracują Marta Dzido i Piotr Śliwowski.
Audio
  • Marta Dzido i Piotr Śliwowski opowiadają o filmie "Solidarność według kobiet"
kadr z filmu Solidarność według kobiet
kadr z filmu "Solidarność według kobiet"Foto: mat. prasowe

 - Jedną z inspiracji do tego, zrobić "Solidarność według kobiet" była historia napisu, który miał pojawić się na murze Stoczni Gdańskiej podczas strajku w roku 1980. Brzmiał on: "Kobiety nie przeszkadzajcie nam. My walczymy o Polskę" - mów Marta Dzido. A Piotr Śliwowski dodaje: - Kiedy Marta opowiedziała mi tę historię nie mogłem w to uwierzyć, wspólnie zaczęliśmy drążyć temat i rzeczywiście udało nam się dotrzeć do prawdy, ale finału wolałbym nie zdradzać przed ukończeniem filmu.

Pełnometrażowy dokument "Solidarność według kobiet" to z jednej strony opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, z drugiej zaś ich portret współczesny. Elementem łączącym płaszczyzny historyczną i współczesną jest postać reżyserki - narratorki Marty Dzido: - Rozmawialiśmy z 16 kobietami. Jedna z nich, Ewa Osowska, okazała się być zapomnianą bohaterką tamtych czasów i bardzo byśmy chcieli przypomnieć jej historię. Niestety to wymaga od nas dodatkowych środków finansowych, bo pani Ewa już od dawna nie mieszka w Polsce.

 - W tych spotkaniach najbardziej uderzające było to, że w większości przypadków mieliśmy do czynienia z kobietami, których nikt nigdy nie wysłuchał. My po raz pierwszy daliśmy im okazję, żeby opowiedziały o tym, dlaczego zaczęły działać w opozycji i co wtedy przeżywały. I to są naprawdę wstrząsające wspomnienia.

Prace nad filmem rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego twórcy filmu napisali scenariusz i zrealizowali znaczną część zdjęć. Zbiórka pieniędzy na dokończenie filmu potrwa do 8 marca. Każda wpłata zostanie nagrodzona filmowym prezentem. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".

kul

Czytaj także

Psychoterapeuta "Bez tajemnic" (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 13:10
Od 17 października można oglądać pierwsze odcinki serialu stacji HBO. Produkcja jest wzorowana na izraelskim scenariuszu serialu "Be'Tipul", na bazie którego powstał serial wyprodukowany przez amerykańskie HBO – "In Treatment".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna droga do "Jesteś Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 07:00
Od napisania scenariusza do premiery filmu minęło 8 lat. Maciej Pisuk, scenarzysta filmu przyznaje, że praca nad "Jesteś Bogiem" przypominała trochę robienie filmu kostiumowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń