Premiery filmowe: studenci, Al-Kaida i nieoczekiwana miłość

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 17:18
"Nieulotne", "Poradnik pozytywnego myślenia", oraz "Wróg numer 1" - w tym tygodniu na miłośników kina czeka prawdziwa gratka.
Audio
  • Premiery filmowe tygodnia - recenzuje Łukasz Muszyński z Filmweb.pl

"Wróg numer 1" to nowy film Cathryne Bigelow, pierwszej kobiety w historii Amerykańskiej Akademii Filmowej, która otrzymała Oskara za reżyserię. I choć jeszcze kilka tygodni temu wydawała się faworytem tegorocznej edycji, nie dostała nawet nominacji. - Film wzbudza olbrzymie kontrowersje, zwłaszcza wśród polityków, którzy twierdzą, że aby wydobyć informacje o miejscu pobytu Bin Ladena, nie używano tortur - opowiada Łukasz Muszyński z Filmweb.pl.

W tym filmie jest także polski wątek: pokazano tu bowiem Gdańsk jako jedno z miast, w którym rzekomo były amerykańskie więzienia. - Ta historia podobno oparta została na faktach - opowiada Muszyński. - Główna bohaterka, pracownica CIA, odwraca wzrok, gdy w pierwszej scenie jej kolega torturuje jednego z działaczy Al-Kaidy. Potem okazuje się jednak, że Maya jest bardzo twardym graczem. Nie tylko sama będzie porywać i torturować ludzi, ale także na końcu, jako jedyna, będzie walczyć o odnalezienie Bin Ladena.

Zobacz zwiastun:

"Nieulotne" to, zdaniem eksperta, film pięknie zrealizowany, a zdjęcia Michała Englerta robią ogromne wrażenie. - Do tego dochodzi fenomenalny soundtrack; mam na myśli nie tylko muzykę Daniela Blooma, ale także piosenki towarzyszące - mówi Muszyński.

"Nieulotne" to historia pary studentów, których spotykamy podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Niespodziewana tragedia zmienia ich życia na zawsze. - W pierwszej części filmu patrzymy na ich pięknie pokazaną młodość, a potem bohaterowie przenoszą się do Krakowa - opowiada gość "Stacji Kultura". – Tu film się psuje, bo zamiast zwartej historii, dostajemy ciąg rozrzuconych w czasie i przestrzeni scen. Bohaterowie krążą po pokojach w milczeniu i cierpią. Bije z tego pretensjonalność.

Zobacz zwiastun:

Film "Poradnik pozytywnego myślenia" otrzymał aż osiem nominacji do Oskara. W rolach głównych zobaczymy Bradley'a Coopera i Jenifer Lawrence,  a w roli drugoplanowej Roberta de Niro. - To historia nauczyciela, który po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego, do którego trafił po bójce z kolegą z pracy, próbuje powrócić do normalnego życia - opowiada Muszyński. - Wprowadza się do rodziców i szuka w swojej sytuacji pozytywnych stron. Chce wrócić do żony, która go zdradziła, ale na swojej drodze spotyka inną dziewczynę, młodą wdowę. Razem postanawiają wziąć udział w konkursie tanecznym.

Bardzo mocnym punktem, zdaniem eksperta, jest gra aktorska, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowych bohaterów. – Aktorstwo jest tutaj na miażdżącym poziomie – mówi Muszyński. – Wszyscy są absolutnie świetni.

Zobacz zwiastun:

Dowiedz sie więcej, słuchając całego nagrania rozmowy z Łukaszem Muszyńskim z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiery filmowe: "Hobbit" kontra filmy o miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 15:40
Poza "Hobbitem" warto wybrać się także m.in. na polski film o miłości - słodko-gorzką historię o spotkaniu w jesieni życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efron, Kidman i... brutalne morderstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 16:16
Nieodpowiedzialne dzieciaki, które zostają rodzicami, śledztwo w sprawie zabójstwa, z uzależnioną od samoopalacza nimfomanką i nastolatkiem relegowanym z colege'u, oraz zły Mrok, który zamienia dziecięce sny w koszmary – w tym tygodniu w kinie sporo będzie się działo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nędznicy" - ten film jest jak "solidny chleb razowy"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:32
- Jako widzowie dokładnie wiedzieliśmy, czego będziemy mogli się spodziewać i dostajemy to, czego oczekiwaliśmy - mówi w Czwórce Michał Walkiewicz, dziennikarz i krytyk filmowy. Poza tym miłośników kina w tym tygodniu czekają jeszcze dwie głośne premiery: "Niemożliwe" oraz "Kolekcjoner".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drogówka": Kino akcji w stylu Jasona Bourne'a

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 16:32
Wokół okrzyki zachwytu nad filmem Wojciecha Smarzowskiego pt. "Drogówka", a nasz ekspert jest… sceptyczny. – To moim zdaniem największe rozczarowanie 2013 roku – mówi Łukasz Muszyński z Filmweb.pl. Oprócz tej historii w kinach zobaczymy również "Lincolna" z "epickim" Danielem Day-Lewisem w roli głównej oraz "Gangster squad".
rozwiń zwiń