Akrobatyka powietrzna. "To nie jest sport dla księżniczek"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:03
- Taniec na elementach podwieszanych, takich jak rurka, szarfa, trapez kołowy, to po prostu elementy akrobatyki powietrznej. To sport wymagający i kontuzjogenny. I daje satysfakcję - opowiadał trener Paweł Kułaga.
Audio
  • Tajemnice akrobatyki powietrznej - rozmowa z Pawłem Kułagą (4. Bieg/Czwórka)
Piotr Kułaga w studiu Czwórki
Piotr Kułaga w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Paweł Kułaga Pole dance to nie jest sport dla księżniczek. Jest bardzo kontuzjogenny, bo już na pierwszych zajęciach możemy nabawić się otarć, przetarć, poparzeń.

- Jako tancerzowi, po prostu podłoga przestała mi wystarczać. Chciałem wykorzystać inną przestrzeń – wspominał gość Czwórki. Jak podkreślał, nigdy nie jest za późno, by zacząć trenować. - W zależności od tego, co chce się osiągnąć: latać pod kopułą namiotu cyrkowego, czy po prostu dobrze wyglądać i świetnie się czuć - mówił gość Czwórki.

To sport, który nie należy do najłatwiejszych, ale doskonale wzmacnia górne partie ciała, czyli brzuch, plecy oraz obręcz barkową i ramiona. Nie jest jednak wskazany dla tych, którzy mają problemy ze stawami i kręgosłupem, a podczas treningów cierpią dłonie i piszczele. Ale nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż świadomość, że na pierwszych zajęciach dotknęło się sufitu - tłumaczył ekspert. Jak opowiadał, taniec na rurze nie jest też dyscypliną zarezerwowaną wyłącznie dla kobiet.

Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych poinformowało, że pole dance, został oficjalnie uznany dyscypliną sportową. W programie rozmawialiśmy więc o zaletach i wadach uprawiania pole dance, o tym, jak wyglądają pierwsze zajęcia treningowe, a także czy tę dyscyplinę mogą zacząć trenować osoby z nadwagą. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Paweł Kułaga (tancerz, trener akrobatyki powietrznej)

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 10.14

kd/ac

Czytaj także

Ringo. Czy ta polska gra podbije świat?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:16
- Przy tej grze używamy całego ciała. Ringo może więc być samodzielną dyscypliną albo treningiem uzupełniającym dla innych aktywności - mówiły w Czwórce Ania Wangryn i Ada Trawczyńska, ubiegłoroczne mistrzynie Polski w ringo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aerobic capacity. "W tym biegu liczy się równe tempo"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 12:12
- W aerobic capacity biegasz tak, jak na co dzień, inna jest jednak metodyka treningowa. To trening interwałowy, podczas którego pracuje całe ciało - opowiadał instruktor tej dyscypliny Andrzej Bogdał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bikini fitness - kulturystyka w kobiecym wydaniu?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 15:00
Mięśnie i proporcjonalna budowa ciała, ale także gracja i piękno - to definicja tej nowej mody w fitnessowym świecie. - To bardzo ciężka praca, ludzie nie zdają sobie sprawy, jak długo i intensywnie my trenujemy i na jakie wyrzeczenia musimy być gotowi - mówiła Kasia Dziurska Mistrzyni świata fitness.
rozwiń zwiń