Elektryczne rowery górskie. "Wysiłek ten sam, ale więcej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:50
 - Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - zapewniał Łukasz Żurek, miłośnik jazdy na rowerach elektrycznych.
Rower elektryczny
Rower elektrycznyFoto: gorillaimages/Shutterstock.com

flatland rower alinemorais pixabay 1200.jpg
Flatland. Breakdance na rowerze

- Uwielbiam startować w zawodach typu cross country. To fenomenalne widowiskowe trasy, podczas których bardzo dużo się dzieje. Z reguły są także bardzo trudne, z podjazdami i zjazdami, które trzeba pokonać kilkakrotnie. Nie każdy jest w stanie zrobić to na tradycyjnym rowerze, bo nie ma ani tyle siły, ani techniki. Dlatego warto zacząć od pojazdu elektrycznego - tłumaczył Łukasz Żurek, zapalony e-kolarz i jeden z inicjatorów pierwszej w Polsce elektrycznej ligi kolarstwa górskiego.​

Posłuchaj
11:02 czwórka 4bieg rowery 2021_05_28-16-15-10.mp3 Łukasz Żurek o tym, dlaczego warto spróbować swoich sił na rowerze elektrycznym (4. bieg/Czwórka) 

Gość Czwórki tłumaczył m.in., że przejechanie trasy na rowerze elektrycznym wcale nie oznacza mniejszego zmęczenia i wysiłku dla organizmu. - Rower elektryczny ma to do siebie, że też musimy kręcić pedałami. Nie kręcimy - nie jedziemy - mówił gość Czwórki. - Rower elektryczny dodaje nam energii i wspomaga nas swoją mocą, ale musimy wykonać odpowiednią pracę. Jeśli więc jedziemy pod górę w ciągu 30 sekund, na rowerze elektrycznym zrobimy to w 15 sekund. 

Czytaj także: 

Ci, którzy jeżdżą już na "tradycyjnych" rowerach powinni przy nich pozostać. Ale dla osób, które rozpoczynają przygodę z kolarstwem rower elektryczny jest dobrym rozwiązaniem Łukasz Żurek

- Na swoim przykładzie sprawdziłem podczas zawodów, że po przejechaniu trasy na rowerze zwykłym i elektrycznym ciśnienie miałem podobne. Jest to więc podobne wyzwanie dla organizmu - wyliczał ekspert. Technicznie - rowery elektryczne są bardzo podobne do klasyków MTB, jednak mają grubszą ramę. - Zawiera ona m.in. akumulator i silnik. Rowery elektryczne ładujemy na przykład wieczorami, dzięki odpowiednim ładowarkom, co daje nam potem możliwość przejechania ok. 100 km - mówił Łukasz Żurek.

Posłuchaj także:

Rowery elektryczne to dobre rozwiązanie - jak podkreślał ekspert - dla dzieci, albo osób niepełnosprawnych. - Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości pojechania na tradycyjnym rowerze w wymagający plener. Jeśli chcesz poczuć wolność i emocje, których z różnych przyczyn poczuć nie możesz, to rower elektryczny ci w tym pomoże - mówił Łukasz Żurek.

Rower elektryczny/fot. Shutterstock.com Rower elektryczny/fot. Shutterstock.com

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Żurek 

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 16.17

kd

Czytaj także

Zima na dwóch kółkach. "Dobra zabawa i zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:46
- Nie ma złej pogody na rower, jest tylko niewłaściwy strój i brak odpowiedniego przygotowania - mówi Mikołaj Jakimowicz, rowerzysta, który codziennie jeździ na swoim jednośladzie, niezależnie od warunków atmosferycznych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zacząć na wiosnę przygodę z rolkami?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 21:17
- Jeśli nie przywykliśmy do uprawiania aktywności na co dzień, to pierwsze rolki warto wypożyczyć zamiast inwestować w zakup. To wymagający sport i szybko można się zniechęcić - przestrzegał w Czwórce rolkarz i instruktor tej dyscypliny Patryk Przyczyna.
rozwiń zwiń