Lacrosse - z Ameryki Północnej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 22:30
- Lacrosse to zespołowa gra sportowa, nazywana najszybszym sportem na dwóch nogach - mówi zawodniczka tej dyscypliny Marysia Grala z Poznań Hussars Ladies. - Wywodzi się z Ameryki Północnej i pochodzi od Indian, którzy prawdopodobnie grali w nią już w XVII wieku.
Marysia Grala, Poznań Hussars Ladies
Marysia Grala, Poznań Hussars LadiesFoto: shutterlax.com - Marek Stor

Do Polski Lacrosse trafił w 2007, tam w Poznań Hussars Ladies na codzień trenuje Marysia Grala. W ostatnim czasie do grupy seniorek dołączyły juniorki, które niedawno wyawalczyły trzecie miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie.


Posłuchaj
13:40 Czwórka/4 Bieg -lacrosse 01.10.2021.mp3 Marysia Grala, z Poznań Hussars Ladies opowiada o zasadach gry w lacrosse (4 Bieg/Czwórka)

 

Żeby zacząć swoją przygodę z lacross trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. - W kobiecej wersji sportu na wyposażeniu zawodniczek są specjalne ochronne gogle z kratką, ochraniacze na zęby, buty korki za kostkę oraz kij zakończony rękawicą z siatki - tłumaczy gość audycji. - Kijem posługujemy się na boisku: łapiemy i podajemy piłki oraz strzelamy gole. Piłki nie można dotykać żadną częścią ciała, do tego służy tylko i wyłącznie kij.


akrobatyka ivanovgood pixabay 1200.jpg
Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Czytaj także:

Jak mówi zawodniczka, żeby dobrze opanować technikę posługiwania się kijem trzeba dużo trenować, jednak wysiłek się opłaca, bo granie w lacrosse daje ogromną satysfakcję.

Na czym polega gra? Najprościej mówiąc na umieszczeniu piłki w bramce drużyny przeciwnej. - Gra się na trawie, dlatego mamy korki. Zbieramy piłkę do siatki umieszczonej na końcu kija, a następnie biegniemy z nią lub podajemy innej zawodniczce, po to, żeby trafić do bramki przeciwnika - mówi Marysia Grala. - Bramki są dwie, w każdej drużynie po 10 dziewcząt, a celem jest zdobycie największej ilości goli.

Źr. Facebook/Poznań Hussars Ladies

 

Na boisku grają trzy napastniczki, 3 pomocniczki, 3 obrończynie i jedna zawodniczka na bramce. Każda z pozycji ma określony zakres ruchu. - Na boisku jest dużo linii, m.in linie tercyjne i w zależności od pozycji na której się gra można dobiec do określonej linii - wyjaśnia gość Czwórki. - Chodzi o to, żeby zawodniczki obrony nie brały udziału w akcji ofensywnej pod bramką, a atakujące nie broniły swojej bramki. Jeśli któraś z zawodniczek przekroczy odpowiednią linię jest spalony, a piłka zostaje przekazana drużynie przeciwnej.


Źr. Lacrosse Training Day 🥍 (Poznań Hussars Ladies) - cinematic video


Żeby grać w lacrosse trzeba nie lada kondycji, dlatego dziewczyny trenują nawet 3 razy w tygodniu, a ich treningi są bardzo urozmaicone. - Oprócz sparingów mamy też dodatkowo treningi przygotowania motorycznego, elementy siłowni, elementy które pomagają przyśpieszać na boisku - zdradza zawodniczka. - Dużo biegamy, zarówno interwały jak i dłuższe biegi wytrzymałościowe. To wszystko potem przydaje się na boisku i przekłada się na poziom gry.

 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Marysia Grala (zawodniczka lacross, Poznań Hussars Ladies)

Data emisji: 01.10.2021

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Dagmara Wawrzyniak i jej Cardiomasakra. "Zrób sobie figurę sarenki"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 09:29
 - Cardiomasakra to program treningowy, skupiający w sobie elementy treningu cardio, ale także funkcjonalnego i crossfitu - tłumaczyła Dagmara Wawrzyniak, która  stworzyła tę metodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Mistrzostwa Polski SUP - Czwórka nad Bałtykiem w Brzeźnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:03
II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle trwają w ten weekend w Gdańsku. Na miejscu, czyli na plaży w Brzeźnie nie mogło zabraknąć dziennikarzy Czwórki, którzy rozmawiali z organizatorami i uczestnikami wydarzenia.
rozwiń zwiń