Jesień - czy to czas na narciarski trening?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 19:20
- Nie można wstać od biurka i ruszyć na narty, bo można zrobić sobie krzywdę - ostrzega trener narciarstwa Janek Sołtys. - Niestety często obserwujemy, że kiedy tylko pojawi się pierwszy przymrozek i trzeba zeskrobać szyby, nagle wszyscy przypominają sobie o nartach czy desce.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Okazuje się, że październik to doskonały czas by zacząć przygotowywać ciało do ulubionych zimowych aktywności. Nie należy zmarnować czasu, jaki pozostał nam do ferii zimowych, szczególnie jeśli na co dzień jesteśmy raczej kanapowcami. - Nie da się nadrobić w trzy miesiące tego, co dają regularne treningi przez cały rok. Dlatego codzienna aktywność fizyczna odgrywa tu bardzo ważną rolę. Potem można już tylko nakierunkować ćwiczenia na te, które przydarzą się w zimie - tłumaczy gość Czwórki. - Korzystając z pięknej, październikowej pogody, możemy zintensyfikować wysiłek i skupić się na ćwiczeniach, które poprawią naszą rotacyjną stabilizację. 

Narciarstwo to szeroka dyscyplina sportu, obejmująca wiele różnych odmian, gdzie każda wymaga innych umiejętności i sprzętu. Każda z nich jest też bardziej lub mniej kontuzjogenna, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do zimowego szaleństwa. - Narty stawiają wysokie wymogi sprawności fizycznej, dlatego warto pamiętać o kilku czynnikach. Wśród nich są m.in. dobry zakres ruchu w biodrach i w plecach, wzmocnienie mięśni brzucha i stabilizacja rotacyjne kręgosłupa - wymienia rozmówca Piotra Galusa. - Trzeba też zadbać o mięśnie nóg, i tu bym się skupił na tylnej taśmie, czyli na mięśniu dwugłowym, który jest z tyłu uda.

Sprawdź także:

Naszą równowagę mogą poprawić: stanie i robienie przysiadów na jednej nodze. Z kolei ogólną kondycję organizmu poprawiają popularne ćwiczenia aerobowe. Warto więc biegać, pływać, jeździć na rowerze. Nogi wzmocni również jazda konna.

Posłuchaj
17:36 CZWÓRKA 4 bieg - janek soltys 07.10.2022.mp3 Zanim ruszysz na stok, rozgrzewkę zrób w domu (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Janek Sołtys (trener narciarstwa)

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 16.05

kul

Czytaj także

Masz katar, odpuść trening. Dlaczego warto to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 18:30
Są tacy, którzy twierdzą, że lekki katar czy ból głowy nie powinny być wymówką dla treningu. Tymczasem dodatkowe obciążenie dla organizmu, który walczy z infekcją, może pogorszyć sprawę i wydłużyć czas rekonwalescencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia w parach - zabawne i pożyteczne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 10:51
Mimo gorącego lata Gosia Mączyńska nie odpuszcza i wciąż prowadzi treningi. Zaznacza, że nie ćwiczy w upale, wykorzystuje klimatyzowane sale, wczesne godziny poranne lub wieczory. Chętnie trenuje z partnerem, do czego zachęca też innych, i podpowiada, jak to robić. 
rozwiń zwiń